Marketing młodzieżowy – poznaj jego specyfikę!

Nastolatki, stanowią wyraźną część populacji już od dawna. Młodzi ludzie nagle stali się bardzo świadomi własnej tożsamości, a otworzyło wiele możliwości dla przedsiębiorców celujących w tę niszę.

Kiedy już nie jest się dzieckiem, a jeszcze nie dorosłym…

Młodzi ludzie są chętni do wyrażania siebie, chcą kupować ubrania, produkty pielęgnacyjne i zadbać o rozrywkę dla siebie i znajomych – dzisiaj bardziej, jak nigdy dotąd. Marketerzy zauważyli ten trend i zaczęli projektować produkty i reklamy zaprojektowane specjalnie dla nastolatków, którzy dzisiaj zaczynają dojrzewać i decydować o tym jak chcą wyglądać znaczenie wcześniej niż kiedyś, co można szybko zauważyć i zrozumieć przeglądając portale o trendach wśród dzieci i młodzieży, takich jak choćby dzieciakowelove.pl.

Nie da się zatem ukryć, dzieci i młodzież stanowią aktualnie naprawdę ważną grupę demograficzną konsumentów.

Marketing młodzieżowy to wszelkie wysiłki marketingowe skierowane do młodych ludzi. Ta grupa jest zwykle podzielona na mniejsze segmenty, w zależności od ich wieku, w tym:

 • dzieci,
 • uczniów szkół podstawowych
 • ogólnie nastolatków
 • licealistów
 • później studentów i młodych dorosłych w wieku 23-34 lat.

Każdy segment rynku ma swoiste dla siebie produkty i kampanie reklamowe, które są przeznaczone specjalnie dla nich. Ta strategia reklamowa nie ogranicza się do żadnego konkretnego kanału marketingowego ani techniki. Marketing młodzieżowy ma miejsce w telewizji, radiu, w druku i oczywiście online. Firmy często wciągają do tych gierek sportowców, muzyków i zespoły sportowe szkół średnich jako sposób na włączenie się w kulturę młodzieżową. Autentyczność jest szczególnie ważna dla młodych – chcą, aby marki, które wybierają, odzwierciedlały ich wartości i gusta.

Młodzi ludzie i dzieci należą do grupy cennych konsumentów również dlatego, iż mają wpływ na decyzje zakupowe przyjaciół i rodziny. Oprócz bycia samym w sobie konsumentem, nastolatki i dzieci mogą wpływać na to, gdzie rodzina jedzie na wakacje, jakimi zabawkami bawią się inne dzieci, jakie ubrania noszą ich przyjaciele. Jeśli produkt lub marka jest popularna wśród młodych ludzi, zyskuje trendy wizerunek.

Aby się wstrzelić w taką wizję:

 • Korzystaj z mediów.
 • Używaj reklam tekstowych – nie jest tajemnicą, że dzieci lubią pisać wiadomości, są mobilne.
 • Komunikaty skierowane do tej grupy docelowej powinny być krótkie i bezpośrednie.
 • Bądź interaktywny – używaj narzędzi, takich jak gry, filmy i aplikacje online, aby utrzymać zaangażowanie dzieci i młodzieży.
 • Zachęcaj do wypowiadania się i szanuj opinie dzieci i młodzieży, jako pełnoprawnych klientów. Młodzi konsumenci chcą poczuć się jak dorośli.
 • Użyj ulotek – umieść niedrogie, ale przyciągające uwagę ulotki w barach, sklepach muzycznych i kawiarniach, w których gromadzą się młodzi ludzie.

Marketing dla młodych ludzi to strategia stosowana przez wiele firm, szczególnie tych sprzedających dobra konsumpcyjne. Firmy, które sprzedają żywność, odzież, elektronikę osobistą i rozrywkę, będą dużo inwestować w to by zyskać sympatię młodzieży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com