Mały budżet reklamowy? Przegląd najtańszych opcji reklamowych

Mały budżet reklamowy może być rzeczywiście problemem w obecnym świecie wirtualnym. Drożyzna, a także spore wydatki dotykają również i tę branżę. W sieci możemy jednak korzystać z wielu darmowych lub niskobudżetowych sposobów reklamy i przy ich pomocy reklamować się nie mniej skutecznie niż wydając spore środki. O tym, jak poradzić sobie z małym budżetem reklamowym w sieci poniżej.

Taniej znaczy gorzej?

Pierwsze pytanie, które powinniśmy zadać przy temacie nisko budżetowych lub darmowych reklam w internecie, jest to czy taniej znaczy gorzej. Przede wszystkim jest to inny sposób reklamy, który jest nieco mniej komfortowy niż płatne systemy reklamowe. Wykonują one wszystkie czynności za nas, a my nie musimy trudzić się i zdobywać klientów w sieci samodzielnie. Co do skuteczności, często nie odbiega ona w znaczący sposób od płatnych sposobów reklamy, choć ma też pewne ograniczenia. Nie będziemy mogli reklamując się przy małym budżecie, działać na dużą skalę czy skalować działań reklamowych tak łatwo i mocno jak przy dużych budżetach. Ogólnie jednak będziemy mogli pozyskiwać podobne ilości ruchu czy klientów, a także profitów związanych z reklamą w internecie. Ekonomika niżej wymienionych sposobów reklamy będzie przede wszystkim polegała na nieco mniejszym komforcie.

Content marketing

Pierwszym darmowym sposobem reklamy w internecie jest content marketing. Możemy wykonywać go zarówno samodzielnie lub posiadając pewien budżet reklamowy zamówić wykonanie treści. Następnie możemy je dystrybuować i w ten sposób docierać do potencjalnych naszych klientów.

Content marketing polega na tworzeniu i publikowaniu w internecie przydatnych treści dla konkretnych grup docelowych. Treści te mają przyciągnąć ich uwagę w internecie, a następnie zwrócić ją na naszą firmę. Wiele osób, które znajdą poradniki, tutoriale czy teksty tematyczne, sprawdzą również kto jest ich autorem i czy nie oferujemy większej ilości tego typu contentu. Jest to doskonały sposób na zainteresowanie odbiorców naszą marką oraz ofertą produktową. Reklamowanie się poprzez content marketing pozwala również na pasywną reklamę. Raz po stworzeniu i opublikowaniu tekstu będzie ona przynosiła dla nas zyski przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat.

Jeśli nie mamy budżetu na reklamowanie się w sieci, możemy postawić zatem na samodzielne tworzenie przydatnego contentu, który zawsze jest w cenie. Możemy zatem tworzyć zarówno krótkie posty czy poradniki, a także dłuższe formy pisemne tak jak artykuły specjalistyczne czy e-booki. Do dyspozycji otrzymujemy też zdjęcia, grafiki, animacje czy filmy, które również publikowane w internecie na dany temat będą przyciągały odbiorców. Treści możemy publikować zarówno na forach internetowych, jak i naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy w tych wszystkich miejscach w sieci, gdzie, mogą gromadzić się potencjalnie nasi klienci. Jest to również jeden z bardziej jakościowych sposobów reklamy, gdzie nasza marka jest oceniana pozytywnie i odbierana jako profesjonalny lider branżowy.

Za niewielkie pieniądze można również wykupić często artykuły sponsorowane. Ceny w miejszych serwisach zaczynają się już od 50 złotych. Jeżeli prowadzimy firmę lokalną, warto sprawdzić ofertę emisji reklamy w lokalnych portalach.

Profile w mediach społecznościowych

Drugim bardzo dobrym sposobem reklamy internetowej przy niskim budżecie jest tworzenie i prowadzenie profili w mediach społecznościowych. Są to platformy gromadzące gigantyczne ilości odbiorców z danej kategorii tematycznych. Możemy zatem stworzyć profil naszej marki, projektu lub firmy, a następnie jakościowo prowadzić go w social media. Będzie to przyciągało odbiorców którzy będą śledzili nasze ciekawe i interesujące profile. Możemy dodatkowo reklamować się na grupach tematycznych lub dawać poznawać się w danej społeczności na konkretnym portalu społecznościowym.

Samo prowadzenie profili w mediach społecznościowych jest bardzo proste. Wystarczy według wskazówek czy poradników dostępnych w internecie zoptymalizować profil, a następnie regularnie publikować na nim content typowy dla danej platformy społecznościowej. Przede wszystkim będzie liczył się tu czas oraz zaangażowanie, a także intensywność naszych działań. Im więcej poświęcimy czasu na obsługę danego kanału społecznościowego, tym lepszy efekt reklamowy osiągniemy. Możemy również organizować konkursy, gry czy zabawy, a także wydawać przydatne poradniki i tutoriale. Możemy też dyskutować z innymi osobami, a także zamieszczać reklamy naszych ofert. Z pewnością takie aktywne działanie w internecie na platformach społecznościowych pozwala dotrzeć nam do dużej grupy odbiorców z których część stanie się naszymi klientami.

Marketing szeptany

Sposobem na reklamowanie się w internecie jest również marketing szeptany. Jak sama nazwa wskazuje, polega on na subtelnym przekazywaniu informacji – rekomendacji o naszej marce w internecie osobom, które przeglądają sieć. W ten sposób reklama będzie polegała na tworzeniu krótkich kilkuzdaniowych wpisów rekomendacyjnych, które będą zachwalały i polecały nasz produkt lub naszą firmę. Możemy dodawać je zarówno oficjalnie jako marka lub anonimowo jako internauta.

Ten rodzaj promocji przede wszystkim będzie pozwalał na bezpośrednie dotarcie do klientów i zareklamowanie się na dużą skalę. Raz dodany wpis polecający może pozostać w konkretnym miejscu na bardzo długi czas i będzie generował pasywnie dla nas odbiorców. Jeśli chcemy reklamować się w ten sposób, powinniśmy robić to przede wszystkim jakościowo, aby nie zostać oskarżonym o nachalną reklamę, a także zgodnie z regulaminem danego miejsca. Powinniśmy dobrać też odpowiedni język i formę do grupy docelowej, do której chcemy trafić, a także pojawiać się w tych wszystkich miejscach w internecie, gdzie mogą przebywać nasi potencjalni klienci.

A może reklama barterowa?

Jeśli szukamy darmowych sposobów reklamy, a nie wystarczają nam niskobudżetowe, możemy skorzystać z reklamy barterowej. Jest to bardzo ciekawa koncepcja, w której wymieniamy się z innymi osobami reklamą. Nie używamy do tego pieniędzy – których zresztą nie mamy, a ekwiwalentu reklamowego. Oznacza to, że możemy w zamian za polecenie influencera polecić go naszym odbiorcom. Możemy również wymienić się miejscem reklamowym na naszej stronie internetowej czy realizować inne formy reklamy, gdzie będziemy rewanżowali się dokładnie taką samą promocją jaką otrzymamy od naszego partnera. W sieci istnieje wiele profili, portali czy serwisów na których możemy wyszukiwać osoby, które będą chciały reklamować się wymiennie bez używania pieniędzy.

Jak zostać rozpoznawalnym przedsiębiorcą? Skuteczne wskazówki!
Busy na trasie Polska – Niemcy
System call center pozwoli unowocześnić procesy obsługi klienta w Twojej firmie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com