Mała gastronomia – jak zacząć? Wymogi, biznesplan, lokalizacja

Aby otworzyć pizzerię, kawiarnię, bistro bar lub food trucka, warto mieć dobry biznesplan dla małej gastronomii. Warto również wiedzieć, jakie wymogi formalne musi spełnić ten biznes gastronomiczny. Od czego należy rozpocząć tę formę działalności? Sprawdź!

Spis treści:

1. Jak otworzyć małą gastronomię?

1.1. Dopełnij formalności

1.2. Stwórz biznesplan

1.3. Wybierz odpowiednią lokalizację

2. Mały biznes gastronomiczny – podsumowanie

Jak otworzyć małą gastronomię?

Otwarcie lokalu gastronomicznego może stanowić wyzwanie. Należy więc stworzyć przemyślany plan działania i określić koszty całego przedsięwzięcia. Trzeba również wziąć pod uwagę wymogi formalne, które musi spełnić lokal. Powinniśmy też poznać naszą konkurencję, by wiedzieć, jak się wyróżnić na jej tle.

Dopełnij formalności

Każdy lokal gastronomiczny musi uzyskać tzw. odbiór przez Sanepid. Aby Sanepid zezwolił na otwarcie punktu, należy okazać stosowną dokumentację, która podlega kontroli. Dokumenty, jakie powinniśmy przygotować do kontroli to m.in.:

  • umowa najmu lokalu lub jego własności;
  • książeczka sanepidowska;
  • wyniki badania wody;
  • umowa wywozu śmieci;
  • księgę HCCP.

Zgłoszenia do Sanepidu musimy dokonać co najmniej 14 dni przed terminem rozpoczęcia działalności. Możemy to zrobić osobiście, listownie lub przez internet np. z poziomu profilu zaufanego ePUAP.

Stwórz biznesplan

Biznesplan to strategia, która zawiera cenne wskazówki, dotyczące przyszłego funkcjonowania lokalu na każdej płaszczyźnie. Warto, by był on solidny, szczegółowy i dobrze przemyślany.

Powinien uwzględniać m.in. takie punkty jak:

  • nazwa, lokalizacja i charakter firmy;
  • kosztorys działań – np. źródła finansowania, przewidywane koszty, związane z otwarciem i prowadzeniem lokalu;
  • analiza rynku pod kątem profilu Klienta;
  • plan marketingowy – np. plan promocji.

Biznesplan można stworzyć samodzielnie lub zlecić jego wykonanie specjalistom. Warto również, aby uwzględniał on połączenie lokalu z nowoczesnym systemem obsługi sprzedaży (np. RePOS), który pozwoli na sprawną realizację zamówień i zarządzanie pracą całego lokalu.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Właściwe położenie lokalu wpływa na liczbę przyszłych klientów, którzy odwiedzą nasz punkt. A odwiedziny gości przekładają się bezpośrednio na zysk. Ważne, by lokal znajdował się w miejscu często uczęszczanym przez potencjalnych gości np. w pobliżu firm czy uczelni.

Mały biznes gastronomiczny – podsumowanie

Otwarcie i zarządzanie biznesem gastronomicznym nie należy do łatwych zadań. Wymaga cierpliwości, poświęcenia i wytrwałości w pokonywaniu trudności. Dlatego przed rozpoczęciem działalności należy opracować solidny biznesplan. W późniejszych krokach warto zaopatrzyć lokal w rozwiązania, które usprawnią jego funkcjonowanie.

System Kasowy: Najważniejsze zalety wykorzystania oprogramowania
Jak zadbać o czystość we własnej firmie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com