Skład celny, czy magazyn czasowego składowania?

Import i eksport towarów z i za granice Unii Europejskiej, a także przewożenie ich tranzytem to działalność, która może wymagać spełnienia bardzo długiej listy formalności. Jeżeli przedsiębiorca potrzebuje dodatkowego czasu może skorzystać z dwóch opcji. Jest to skład celny, a także magazyn czasowego składowania. Są to jednak zupełnie inne rodzaje usług, które wykorzystuje się w innych sytuacjach. Przyjrzyjmy się im zatem od strony właśnie takich, potencjalnych sytuacji.

Przewóz towarów tranzytem przez Unię Europejską i konieczność wprowadzenia w nim zmian

W pierwszej sytuacji przedsiębiorca importuje towar, ale jego celem nie jest miejsce położone w granicach Unii lub na teren Unii będzie wprowadzał towar dopiero po podzieleniu go na mniejsze partie. Może to być na przykład towar importowany z kraju produkcji – na przykład z Chin, do kraju docelowego, którym niech w tym przykładzie będzie Meksyk. Jak widać towar teoretycznie w ogóle nie musiałby przejeżdżać przez obszar celny Unii. Jednak w niektórych przypadkach zachodzi taka konieczność. Przedsiębiorca działający w Polsce może na takim towarze dokonywać niezbędnych dla jego celów operacji – konfekcjonować go, przepakowywać, metkować i wiele innych. Jeżeli chciałby w tym czasie składować towar we własnym magazynie, musiał by go de facto wwieźć w granice Unii Europejskiej, co wiąże się z koniecznością opłaty należności celnych. Tutaj właśnie pojawia się rola składu celnego.

Towar przechowywany w składzie celnym jest traktowany podobnie do strefy wolnocłowej – tak, jakby nie do końca znajdował się w granicach Unii – nie ma obowiązku uiszczania opłat celnych dopóki towar nie opuści składu. Właściciel może tu mieć do niego dostęp i przetwarzać go na wybrane przez siebie, wspomniane wcześniej sposoby. Kiedy towar opuszcza skład celny, powstaje obowiązek celny i podatkowy (VAT i/lub akcyza). Jako, że w ww. magazynie towary możemy przepakowywać, konfekfonować, etykietować – obowiązek celny powstaje tylko dla tej części towaru, która go opuściła.

Problemy związane z dokumentacją celną i niezgodności w towarze

Czasem może się zdarzyć sytuacja, że będziemy chcieli dokonać odprawy celnej ale z jakiś powodów będzie to musiało zostać odwleczone w czasie. Może to być na przykład brak stosownej dokumentacji czy konieczność dokonania badań Inspekcji handlowej lub Sanepidu.

W takim wypadku właściwym miejscem jest magazyn czasowego składowania. Aby z niego skorzystać importer powinien złożyć stosowną dokumentację w Urzędzie Celnym – deklarację czasowego składowania (DSK). Kiedy już to nastąpi towar może być złożony w magazynie, ale należy pamiętać, że trzeba to zrobić w taki sposób, by pracownicy służb celnych mogli uzyskać do niego dostęp i sprawować nad nim kontrolę. Towaru takiego nie można w żaden sposób zmieniać – przepakowywać, etykietować czy konfekcjonować.

Czas pobytu towaru w magazynie czasowego składowania nie może przekroczyć 90 dni. Jest to okres, w którym przedsiębiorca może uzupełnić brakującą dokumentację oraz dokonać wymaganych badań – po tych czynnościach można dokonać odprawy celnej lub przenieść towar do składu celnego, gdzie możemy przepakowywać, konfekcjonować i etykietować towar oraz wydawać go partiami, dzięki czemu rozkładamy w czasie i na mniejsze części opłaty związane z cłem i innymi podatkami. Do przeniesienia towaru do składu celnego niezbędne jest podpisanie umowy.

Źródło: http://www.cargoconsultants.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com