Magazyn – budować czy wynająć?

Powierzchnia magazynowa jest niezbędna w wielu firmach, które zajmują się mniejszą lub większą produkcją. W miarę rozwoju firmy rosną również potrzeby, jeśli chodzi o powierzchnie magazynowe. Wtedy właściciele firm stają przed trudnym wyborem – kupić własny magazyn czy go wynająć?

Decyzja odnośnie kupna lub wynajmu magazynu powinna być zawsze indywidualna. Po pierwsze, warto przeanalizować, czy dodatkowa, duża powierzchnia magazynowa będzie potrzebna przez dłuższy czas, czy może jest to rozwiązanie potrzebne jedynie na kilka miesięcy. Kolejna kwestia to finanse – nie każda firma dysponuje środkami na budowę magazynu. A te są niemałe. Jeśli firma jest dopiero na etapie rozwoju, lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie powierzchni magazynu, a w trakcie rozrostu firmy oraz polepszania się jej sytuacji finansowej, można pomyśleć o kupnie.

Ceny wynajmu nie są wygórowane

Ceny wynajmu magazynów są zróżnicowane w zależności od lokalizacji oraz od indywidualnych warunków panujących w magazynie. Średni koszt wynajęcia powierzchni magazynowej to średnio 2 euro, czyli około 8 złotych za metr kwadratowy. Ostateczny koszt wynajmu jest więc uzależniony od tego, jak duży magazyn jest nam potrzebny i ile będzie miał metrów kwadratowych.

Trzeba jednak pamiętać, że na dosyć ograniczonej powierzchni (większość firm szuka magazynu w pobliżu swojej siedziby, aby ograniczyć koszty transportu) trudno jest znaleźć magazyn, który będzie odpowiadał pod względem wielkości powierzchni. Trzeba więc liczyć się z tym, że wynajęty magazyn będzie za mały i nie pomieści wszystkich materiałów czy produktów. Może też się okazać, że będzie zbyt duży w porównaniu do potrzeb, wtedy płacąc comiesięczne koszty wynajmu będziemy sporo przepłacać, podczas gdy część magazynu będzie stała pusta.

 Budowa dobra przy planach długoterminowych

balustrady ze stali nierdzewnejBudowa magazynu jest natomiast dobrym rozwiązaniem, gdyż można wybudować dokładnie taką powierzchnię, jaka jest w danej firmie potrzebna. Co więcej, jest to inwestycja w nieruchomość, którą w razie potrzeby można wynająć lub sprzedać z zyskiem. Koszt budowy magazynu, podobnie jak w przypadku wynajmu, najczęściej podawany jest w odniesieniu do metra kwadratowego. Cennik bywa różny, w zależności od tego, z jakich materiałów magazyn będzie wykonany i jaką będzie miał powierzchnię.

Obecnie najpopularniejsze są magazyny wykonane na konstrukcji stalowej. Ich koszt waha się od 500 zł za metr kwadratowy w przypadku magazynów nieocieplanych, do około 1000 złotych za metr kwadratowych powierzchni ocieplonej. Decydując się na budowę magazynu warto pamiętać, że jest to spora inwestycja – tym większa, im większa powierzchnia jest nam potrzebna. Co więcej. Warto więc zrobić dokładne zestawienie kosztów budowy i wynajmu oraz ocenić, które z nich są bardziej realne w konkretnej sytuacji finansowej firmy. Więcej ciekawych i sprawdzonych informacji na temat budowy i wynajmu magazynu oraz kosztów magazynowania można znaleźć na https://magazyny24.net/312,artykul.html.

Więcej na stronie: www.infofinanse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com