Lunch biznesowy po włosku – jak to zrobić dobrze?

Jakie to wspaniałe doświadczenie móc uczestniczyć w czymś ta smacznym i przyjemnym, jak włoskie posiłki biznesowe! Po udanym spotkaniu biznesowym w biurze bardzo często wychodzi się na posiłek. Warto zaaranżować to tak, by był on rodem ze słonecznej Italii, a oto dlaczego.

Pizza może być posiłkiem na lunch biznesowy

Jeśli podróżujesz w interesach do Włoch, masz szczęście! Kultywowanie przyjaźni jest ważną częścią etykiety biznesowej we Włoszech. Bądź cierpliwy i szczery, i naucz się trochę włoskiego, abyś wyglądał łaskawie w oczach włoskich biznesmenów. To rozwiązanie zwykle sprawdza się bardzo dobrze i całkowicie polecamy to sprawdzić: uczcie się włoskiego.

Włosi cenią:

  • edukację

  • inteligencję

  • wyobraźnię

  • pomysłowość

Zachowują skrupulatnie osobiste relacje, ze szczególnym uwzględnieniem lojalności. Jest to szczególnie prawdziwe w rodzinach. Najważniejszą wartością dla Włochów jest rodzina.

Spotkanie i przywitanie

Po doprowadzenia do lunchu biznesowego we włoskiej restauracji należy uścisnąć dłoń wszystkim, w tym dzieciom.

Przed opuszczeniem miejsca – tak samo, uścisk dłoni. Najpierw kobiety wyciągają ręce do mężczyzn. Przyjaciele mogą być witani pocałunkami na obu policzkach.

Używaj nazwisk i odpowiednich tytułów współpracowników, dopóki Twój gospodarz lub sami koledzy nie zachęcą Cię do zwracania się po imieniu.

Utrzymuj dobry kontakt wzrokowy, gdy rozmawiasz z potencjalnymi partnerami biznesowymi. W przeciwnym razie gospodarze mogą czuć, że próbujesz coś przed nimi ukryć. Włosi bardzo dobrze posługują się językiem ciała, prawdopodobnie lepiej niż większość Europejczyków.

Dyskusja podczas włoskiego lunchu

Rozmowy biznesowej unika się podczas śniadania, ale realizuje się je podczas lunchu we Włoszech. Goście nie powinni nalewać wina – to robią gospodarze. Obiady są okazją do nawiązywania kontaktów. Jeśli zaprosisz swoich włoskich partnerów biznesowych na lunch lub kolację, spodziewaj się zapłaty.

Początek posiłku jest zarezerwowany na pogawędki i nadrabianie zaległości. Rozmowy biznesowe są zastrzeżone na później. Początkowa rozmowa podczas kolacji składa się z drobnej pogawędki na temat sportu, kultury, wina i jedzenia – niech będzie dla Ciebie inspirachttp://www.szkutnia.waw.pl/pl/menu/. Rozrywka biznesowa zwykle odbywa się w restauracji, na kolacji lub lunchu. Rozrywka obiadowa jest zazwyczaj bardziej towarzyska niż biznesowa. Ale przygotujcie się, że kolacje mogą rozpocząć się wcześnie i zakończyć bardzo późno, z deserem po posiłku.

Koktajle nie są zbyt często widywane we Włoszech. Jedzenie prawie zawsze towarzyszy piciu. Nie jest jednak to normalne ani doceniane, aby mocno pić. Nawet łagodny przypadek zatrucia alkoholowego jest uważany za złe zachowanie.

Konserwatywne garnitury sprawdzają się wyjątkowo dobrze we Włoszech. Wybierz subtelne kolory do garniturów, krawatów lub sukienek. Nawet zwykła sukienka powinna być dobrze dopasowana, profesjonalna. Gdy wchodzisz do budynku, zdejmij nakrycia głowy.

I pamiętaj, że we Włoszech powszechne są praktyki, które Polacy uważają za staromodne. Powstań przy starszych i unikaj zadawania pytań osobistych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com