Lubicie fast-foody? Poznajcie kilka ciekawostek na ich temat!

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi fast-foodów! Nie da się ukryć, że takie jedzenie jest nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – błyskawicznie dostarczane prosto pod nasz nos, ale także jest ono przede wszystkim bardzo smaczne. Oczywiście, istnieją miejsca na pograniczu typowego fast-fooda, które oferują wyższą jakość składników przy jednocześnie przystępnej cenie. Skąd w ogóle wzięły się fast-foody i co spowodowało, że kochają je ludzie na całym świecie? Zapraszamy do lektury! 

Fast-food rewolucją gastronomii 

Swego czasu fast-foody były jednym z symboli Stanów Zjednoczonych. Później rynek ten zaczął obejmować także inne kraje na całym globie. Dzisiaj, takie marki jak McDonald’s czy KFC zna w zasadzie w każdy. W Polsce wielką popularnością cieszy się również Bobby Burger, który jednak oferuje wyższy standard jedzeniowy i nie jest to już klasyczny fast-food w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Cenowo też nie jest źle, bo z46,00 dla Godzilli z Frytkami przy tak olbrzymiej porcji jest rzeczywiście bardzo opłacalnym rozwiązaniem. 

Tak czy inaczej, historia rozwoju fast-foodów na świecie jest niezwykle interesująca. Można tu wręcz mówić o swoistej rewolucji w gastronomii, bo odkąd fast-foody pojawiły się na rynku, styl życia i nawyki żywieniowe milionów ludzi na świecie uległy diametralnej zmianie. 

Pierwsza garść ciekawostek

Zacznijmy od początku, czyli od przychodów, jakie generują sieci fast foodowe na całym globie. Mowa o astronomicznej kwocie prawie 600 miliardów dolarów rocznie! Jeśli ktoś chciałby to przeliczyć względem innych kosztów, to znacznie tańsze byłoby dotarcie na księżyc. Ba! Kwota ta znacznie przekracza roczny budżet całej Polski. Robi wrażenie, prawda? 

Fast foody początkowo istniały jako automaty z jedzeniem. Wynikało to z konieczności dostarczenia pracownikom biurowym błyskawicznych i ciepłych posiłków. Ludzie wrzucali monetę i po chwili dostawali przygotowany obiad. Oczywiście, takie rozwiązanie wciąż funkcjonuje, ale nie jest już tak popularne. W latach 20’ XX wieku było jednak wszechstronnie wykorzystywane i stanowiło inspirację dla stworzenia późniejszych sieci fast-foodowych. 

Pierwszym fast-foodem, jaki powstał był White Castle. Ten bar szybkiej obsługi otworzono jeszcze w 1921 roku. Co istotne, marka ta funkcjonuje do tej pory, oferując klientom burgery z bułką o kwadratowym, charakterystycznym kształcie. Pod koniec lat 40’ XX wieku otworzono również w USA sieć IN-N-OUT, która serwowała posiłki dla osób zmotoryzowanych. Marka to również wciąż istnieje. 

Nowy początek – pojawienie się McDonalda

W latach 40’ swoje początki święcił się również McDonald. Przedsiębiorstwo zostało założone przez dwójkę braci, którzy od lat 50’ zmienili swój model biznesowy na zasady franczyzy. Od tamtego czasu marka rozwinęła się w zatrważającym tempie i funkcjonuje w zasadzie na całym świecie. W 2019 w samej tylko Polsce było grubo ponad 400 lokali McDonalda. Co ciekawe, markę tę wciąż kojarzy się głównie przez pryzmat jej pierwszej maskotki – Ronalda McDonalda, który jednak zniknął z oficjalnej promocji. 

Rozwój fast-foodów spowodował sporą konkurencyjność na rynku. Doprowadziła ona do tak dziwacznej sytuacji, w której inna znana sieciówka – Pizza Hut dostarczyła posiłek na stację kosmiczną! Co więcej, cały proces skrupulatnie przygotowano, bo kubki smakowe w przestrzeni kosmicznej działają nieco inaczej, przez co skład posiłku musiał być dostosowany pod zupełnie inne parametry. 

Później rozpoczęto próby reorganizacji menu na warianty wegetariańskie i wegańskie. Prym w tym obszarze wiódł Burger King, który już w 2002 roku wprowadził do swojej oferty kanapki wegetariańskie. Dzisiaj jest to w zasadzie standard w większości sieci barów szybko obsługowych. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com