Lokalizator kabli – 3 przyczyny, dla których powinien znaleźć się na każdej budowie

Większość inwestycji, budowlanych czy też drogowych wymaga naruszenia gruntu. Problem stanowią przewody, znajdujące się w ziemi, a w zasadzie ich lokalizacja. Co prawda istnieją mapy geodezyjne, na których przewody i rury są naniesione, jednak nie zawsze ich położenie na mapie odpowiada lokalizacji w terenie, poza tym nierzadko robione są w zbyt dużej skali. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest lokalizator kabli, którego zastosowanie pozwoli na bardzo dokładne określenie nie tylko położenia, ale również głębokości, na jakiej przewód się znajduje.

  • Jak znaleźć przewód w ziemi?
  • Lokalizator kabli – zasada działania
  • Nowoczesne lokalizatory

Jak znaleźć przewód w ziemi?

Każdy kierownik budowy doskonale zdaje sobie sprawę, jaką przeszkodą są nieuzasadnione postoje. Uszkodzenie kabla lub rury podczas robót zdarza się dość często, a powodem jest najczęściej nieprawidłowe naniesienie podziemnej infrastruktury na mapę lub wręcz jego brak. Skutkuje to koniecznością oczekiwania, dopóki uszkodzony przewód nie zostanie naprawiony. Zastosowanie lokalizatora kabli pozwoli na uniknięcie problemów. Optymalnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie użycie mapy do wstępnej lokalizacji przewodów i wykorzystanie urządzenia do dokładnego określenia położenia zarówno poziomego, jak i pionowego.

Lokalizator kabli – zasada działania

Lokalizator kabli może działać w kilku trybach. Najprostsze jest wykrywanie przewodów elektrycznych (metodą pasywną), gdyż emitują one fale elektromagnetyczne o częstotliwości 50 Hz. Za pomocą metody indukcyjnej wykrywane są wszystkie przewody, które nie są pod napięciem, ale wykonano je z metalu. Sygnał indukujemy bądź za pomocą generatora, bądź przy pomocy specjalnej obejmy lub uchwytu na kabel. Rury i przedmioty niemetalowe wykrywane są metodą aktywną – urządzenie działa jak georadar, wysyłając i odbierając sygnał radiowy. Jedynym warunkiem jest, aby poszukiwany przewód miał inną przenikalność elektryczną niż otoczenie – nie stanowi to jednak problemu w przypadku zdecydowanej większości przewodów i rur.

Nowoczesne lokalizatory

Nowoczesny lokalizator kabli posiada opcje, których próżno szukać w urządzeniach jeszcze sprzed kilku lat. Wmontowany GPS pozwala na bezpośrednie naniesienie położenia szukanych przewodów na mapę, co znacznie ułatwia pracę. Bardzo dużą dokładność zapewni zastosowanie podwójnego sygnału radiowego – o częstotliwości 8 kHz i 33 kHz. Dzięki temu znaleźć można nawet kable o małej średnicy. Lokalizator pozwala również na szybkie odnalezienie płytko położonych przewodów, a zoptymalizowana konstrukcja umożliwia obsługę przy pomocy jednej ręki. Jest to urządzenie, które powinno znaleźć się na każdej budowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com