Lokal na sprzedaż czy wynajem – co wybrać? Sprawdź plusy i minusy obu rozwiązań

Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne? Kto powinien zdecydować się na wynajem, a w jakiej sytuacji to właśnie sprzedaż jest najlepsza? Sprawdź!

Właściciel lokalu użytkowego może go wynająć bądź sprzedać. Opcja sprzedaży umożliwia skomercjalizowanie lokalu, a także szybki przypływ gotówki, którą można wykorzystać na inne inwestycje. W przypadku wynajęcia lokalu użytkowego można samodzielnie czerpać zyski z umowy najmu. Pytanie — które z tych rozwiązań bardziej się opłaca? To zależy. Warto na spokojnie przeanalizować rentowność swojego lokalu, by nie podjąć pochopnej decyzji, której można później żałować.

Rentowność lokalu użytkowego

Do podjęcia odpowiedniej decyzji kluczowe jest monitorowanie rentowności swojej nieruchomości. To ułatwi wybór, który naprawdę będzie się opłacać. W przypadku, gdy rentowność lokalu użytkowego jest niska, może bardziej opłacać się go sprzedać oraz zainwestować w nieruchomość, która zapewni wyższy zwrot. Na stronie: https://allegro.pl/kategoria/lokale-i-obiekty-uzytkowe-na-sprzedaz-112742 możesz sprawdzić dostępne lokale użytkowe na sprzedaż.

Wynajem lokalu

By wynająć lokal użytkowy, należy odpowiednio się do tego przygotować — jeszcze przed samym zamieszczeniem ogłoszenia. Konieczne jest ustalenie czynszu podstawy najmu. Warto na ten etap poświęcić więcej czasu i sprawdzić, jakie są oferowane stawki wynajmu podobnych nieruchomości, tak by nie zaoferować nieopłacalnej kwoty, bądź na tyle wysokiej, że nikt nie skusi się na najem.

Przy wynajmie lokalu dobrze także przemyśleć kwestie podatkowe. Czy jesteś płatnikiem VAT? Jeśli tak to będziesz wystawiał najemcy faktury. Tym samym pojawi się możliwość odzyskania VAT, który został naliczony z tytułu najmu lokalu.

Prócz tego do przemyślenia są takie zagadnienia jak okres umowy najmu. Ten powinien zależeć od rodzaju przedsiębiorcy, z którym podpisujesz umowę. Inne potrzeby będzie miał drobny przedsiębiorca, a inne osoba prowadząca prężnie rozwijające się punkty np. sprzedażowe. Nie należy także zapomnieć o kwocie kaucji oraz kosztach adaptacji lokalu. Zazwyczaj wynajmujący udostępnia lokal, który później zostaje przystosowany przez najemcę do jego potrzeb.

Lokale na sprzedaż

Lokale użytkowe, zwane inaczej nieruchomościami inwestycyjnymi sprzedaje się, jak i kupuje po to, by na nich zarabiać. Tym samym przy sprzedaży lokalu należy wczuć się w kupującego i zastanowić się, jakie aspekty mogą być dla niego najważniejsze. O ile w przypadku mieszkania kupujący pewnie doceniłby pięknie wykończone wnętrze, to przy lokalu użytkowym bardzo ważna będzie dla niego lokalizacja, a także wszelkie informacje o kwestiach technicznych i możliwości łatwego dostosowania lokalu do swoich potrzeb.

Tak samo, jak w przypadku wynajmu — dobrą praktyką jest sprawdzenie ogłoszeń sprzedaży podobnych lokali, jednak z uwzględnieniem, że w tych ogłoszeniach podana jest cena ofertowa, a nie ta ostateczna — transakcyjna. Dobrze jest mieć z tyłu głowy, że może ona się nieco różnić.

Wynająć, czy sprzedać?

Podjęcie decyzji powinno zależeć od rentowności lokalu, jak i dalszych planów osoby, która go posiada.

W przypadku sprzedaży lokalu od razu zyskuje się większą kwotę, którą można zainwestować np. w inne nieruchomości. Sprzedaż nie wymaga także ciągłego angażowania się w szukanie najemców, dbanie o umowy i inne kwestie związane z wynajmem.

Za to wynajem lokalu umożliwia comiesięczny przelew na konto wynajmującego. Plusem wynajmu jest fakt, że wynajęty lokal można potem sprzedać najemcy, jeśli zajdzie taka potrzeba w czasie trwania umowy. Wynajem nieruchomości umożliwia wrzucenie opłat w koszty uzyskania przychodów. Cena wynajmu może także rosnąć, jeśli lokalizacja staje się z czasem bardziej atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com