Lista błędów najczęściej popełnianych przy ocieplaniu budynków firmowych

Choć w efekcie finalnym samo ocieplenie nie jest widoczne gołym okiem, ale samo ocieplenie pełni niezwykle ważną funkcję w działaniu samego domu. Ze względu na specyfikę samej pracy często konsekwencje nieprawidłowo wykonanego ocieplenia widać dopiero po kilku latach. Warto pamiętać, że szczegóły związane z samym ociepleniem znajdują się w dokumentach projektowych, dlatego żeby uniknąć wszelkich wpadek już na etapie planowania warto te dokumenty poznać.

Jaki błędy najczęściej wykonujemy przy ociepleniu budynku?

Podstawą, która może budzić powody do wszelkiego rodzaju pomyłek jest samo podłoże. Jeśli owo podłoże zostało wykonane w zgodzie z zamysłem tworzenia ocieplenia budynku to sprawa jest prosta. Inaczej jest w przypadku starego, nieprzygotowanego podłoża. Problemy mogą stworzyć sytuacje, kiedy powierzchnia jest nierówna, brakuje jej zagruntowanej powierzchni czy nie zabezpieczenie powierzchni z glonami czy porostami. W takich przypadkach możemy się spodziewać, że całe ocieplenie „odłączy się” od ściany. Sam montaż izolacji termicznej jest jednym z kwestii problematycznych dotyczących ocieplenia budynków.

Dlaczego ten etap jest tak ważny?

Błędy w nim poczynione są bardzo trudne do naprawienia i mają wpływ na kolejne warstwy izolacji budynku. Do najczęstszych pomyłek w tym etapie należy przede wszystkim niedbałość pracy. Chodzi szczególnie o takie elementy, jak nierówne czy niedokładne klejenie styropianu, wypełnianie szczelin między jego częściami zaprawą, przyklejanie bez właściwego przewiązania, co jest szczególnie ważne na krawędziach budynku czy wreszcie użycie kiepskiej jakości surowców do całej pracy. Również kołkowanie, tak ważny proceder przy wysokich oraz narażonych na wiatr budynkach nastręcza pracownikom problemy.

To pozornie łatwe zajęcie polegające na dodatkowym przymocowaniu jest szczególnie kłopotliwe ze względu na niewłaściwy dobór kołków do rodzaju ocieplenia czy niewłaściwe ich rozmieszczenie. Ich niewłaściwe rozlokowanie może spowodowanie może spowodować osłabienie izolacji budynku czy też posiadać negatywne działanie wizualne – przy zmianach pogody widoczne będą wgłębienia w elewacji budynku.

– źródło: www.piaskowieciwapien.pl

Jak właściwie ocieplać?

Niektórym rady dotyczące właściwego ocieplania mogą wydawać się oczywiste, jednak nadal możemy natrafić się na średniej jakości prace związane z ocieplaniem budynków. Najczęściej spotykane błędy dotyczą różnego rodzaju budynków, także tych typowych i nietrudnych do ocieplenia. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim jakość wykonania oraz wykorzystanie wszystkich niezbędnych elementów w procesie ocieplania. Trudno czasem jest sprawdzać profesjonalistów budowlanych, jednak zawsze można dopytać o ich szczegóły dotyczące ocieplenia.

Najlepszym dowodem na jakość wykonanej pracy będą najbardziej newralgiczne części budynku, czyli na przykład krawędzie łączące ściany czy wykorzystanie odpowiednich technik do wysokich budynków. Dodatkową kwestią są materiały wykorzystywane do pracy. Są to nie zawsze najdroższe materiały, ale wyposażone w cechy ułatwiające cieszenie się ociepleniem przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com