Liderzy cyfrowej transformacji w Polsce

Cyfrowa transformacja nie jest już trendem czy prognozą na najbliższe lata, ale kluczowym elementem w strategii rozwoju biznesu. Ewolucja w duchu koncepcji przemysłu 4.0 to jednak proces wieloetapowy, długotrwały i skomplikowany, więc warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia wyspecjalizowanych firm. Na polskim rynku nie brakuje doświadczonych podmiotów, które oferują kompleksowe usługi z zakresu digital trasformation, co jednak warto wiedzieć przed wyborem usług jednej z nich? Jak podejść do tematu i od czego zacząć, żeby zrobić to dobrze?

Patrząc na Unię Europejską, Polska jest jedną z najszybciej cyfryzujących się gospodarek. Jednak pomimo tego, pod względem wykorzystania technologii teleinformatycznych we wszystkich możliwych sektorach gospodarki, nasz krajowy rynek niestety wciąż pozostaje daleko za europejskimi liderami. Zatem postęp jest szybki, ale nadal nie na tyle zaawansowany, aby porównywać się do innych krajów UE. Co warto jednak zaznaczyć, cyfrowa transformacja dla wielu firm jest nieunikniona, a co za tym idzie, firmy będą coraz więcej inwestować w nowe rozwiązania IT w ramach całościowej strategii.

Cyfrowa transformacja (ang. Digital Transformation) to jeden z głównych trendów, który charakteryzuje zmiany, jakie zachodzą obecnie zarówno we współczesnych firmach, jak i tych, które chcą być na bieżąco z nowościami technologicznymi, i chcą pozostać liderami w swoich branżach. Transformacja cyfrowa polega nie tylko na wprowadzaniu, ale też efektywnym wykorzystywaniu rozwiązań, które są oparte na technologiach cyfrowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zmieniać swoje modele biznesowe, wdrażać innowacyjne rozwiązania lub ulepszać procesy wewnątrz organizacji, rozwijać produkty czy usługi, a także wprowadzać nowe metody obsługi klientów.

To co należy podkreślić to fakt, że cyfrowa transformacja jest procesem kompleksowym, długofalowym, wieloaspektowym oraz zintegrowanym. Efektem czego można obserwować zmiany na różnych płaszczyznach organizacji, tj.: sposób pracy pracowników, funkcjonowanie procesów, czy też metody gromadzenia, analizowania oraz wykorzystywania danych. Pamiętać jednak należy, aby nie mylić cyfrowej transformacji z cyfryzacją informacji, ponieważ jest ona tylko jednym z pierwszych etapów, stanowiących drogę do pełnej transformacji biznesu. Cyfryzacja dokładnie mówiąc, oznacza wykorzystanie technologii cyfrowych do obsługi procesów, które znajdują się w firmie takich jak: produkcja, serwisowanie, księgowość, marketing czy nawet sprzedaż. Natomiast w transformacji cyfrowej bardzo duży nacisk kładziony jest na to, aby procesy realizowane były w sposób zintegrowany, a decyzje biznesowe podejmowane były na podstawie najnowszych danych, które pochodzić będą z różnych źródeł.

Dlaczego cyfrowa transformacja jest tak ważna?

Transformacja cyfrowa to ciągły proces. Podróż, w którą firmy często wyruszają na kilka lat, choć często realizują ją w konkretnych etapach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że należy ją przeprowadzić umiejętnie, ponieważ w przeciwnym przypadku niesie ona za sobą ryzyko powiększenia się luk w umiejętnościach, rosnącej nierówności oraz polaryzacji w świecie pracy. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego partnera, który jako przewodnik poprowadzi firmę przez poszczególne etapy cyfrowej podróży.

Skupmy się jednak na korzyściach, jakie wynikają z tej cyfrowej przemiany. To, co jest istotne to fakt, że kierunek oraz dynamika rozwoju transformacji cyfrowej uzależniony jest od tego, jakie nowe rozwiązania technologiczne pojawiają się na rynku, a te pojawiają się w bardzo szybkim tempie. W branży IT funkcjonuje ostatnio pojęcie tak zwanej drugiej fali transformacji cyfrowej, której cechą charakterystyczną jest coraz powszechniejsze stosowanie robotyki oraz systemów, które oparte są na sztucznej inteligencji. Dość istotne jest też dążenie do automatyzacji procesów, które do tej pory obsługiwane były przez człowieka ręcznie. Wraz z drugą falą Digital Transformation na rynku pojawiły się takie rozwiązania jak infrastruktura konwergentna, systemy BI, które mają możliwość analizowania dużej ilości danych w czasie rzeczywistym, czy też rozwiązania, które oparte są na technologii Internetu Rzeczy. Korzyści, jakie wynikają z wprowadzenia do firmy transformacji cyfrowej to między innymi:

• optymalizacja kosztów działania przedsiębiorstwa

• większa wydajność procesów w takich obszarach jak: obsługa klientów, planowanie produkcji, czy zarządzanie łańcuchem dostaw

• nowe rozwiązania pozwalające na lepszą interpretację procesów biznesowych, wzrost dokładności analizczy też gromadzenia danych w czasie rzeczywistym

Cyfrowa transformacja w obliczu COVID-19

Firmy posiadają różne strategie oraz plany związane z rozwojem. Zdarzają się jednak takie sytuacje losowe, których nie bierze się pod uwagę podczas planowania, a wymuszają one natychmiastowe działanie. Jedną z takich sytuacji niewątpliwie jest wybuch pandemii COVID-19, który gwałtownie wymusił na polskim rynku transformację cyfrową. Sporo firm swoje być albo nie być, będzie zawdzięczać w dużej mierze szerokiemu użyciu technologii. Oczywiście wiąże się to z szybkim przedefiniowaniem dotychczasowych strategii cyfrowych, w taki sposób, aby zaspokoić potrzeby klientów, budując przy tym przewagę nad konkurencją w oparciu o dostępne nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak na przykład architektury mikroserwisów, platformy danych czy rozwiązania, które oferuje chmura.

Liderzy cyfrowej transformacji

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które ułatwiają przedsiębiorstwom przejście przez proces transformacji cyfrowej. Ich specjalizacją jest często pełna digitalizacja i usługi z zakresu strategicznego zarządzania zmianą, wdrożeń oraz utrzymania rozwiązań technologicznych z obszaru Przemysłu 4.0.

Oto krótka lista firm, którą uznawane są za autorytet w obszarze cyfrowej transformacji:

Deloitte – świadczy szeroką gamę usług, wśród których wymienić można między innymi: audytorskie, konsultingowe, podatkowe, doradztwa prawnego oraz podatkowego czy strategicznego podejścia do transformacji cyfrowej. Digital Transformation w Deloitte opiera się na transformacji modeli biznesowych oraz produktów, optymalizacji procesów zarządzania organizacją, stowarzyszeniu cyfrowego środowiska pracy oraz angażowaniu klientów za pomocą różnych kanałów komunikacji.

Comarch – firma, która może się pochwalić prawie 30-letnim doświadczeniem na rynku. Globalny integrator, twórca innowacyjnych rozwiązań oraz systemów informatycznych. Comarch zdobył doświadczenie w bardzo wielu branżach takich jak: telekomunikacja, finanse, bankowość, ubezpieczenia, handel, czy infrastruktura IT, dzięki czemu jest to doskonały partner w zakresie digitalizacji firmy. Comarch wspomaga przedsiębiorstwa w trakcie wdrażania technologii cyfrowych, we wszystkich procesach biznesowych.

Transition Technologies PSC, jest rozpoznawalnym integratorem systemów o światowym zasięgu oraz długiej historii powiązanej z Grupą Kapitałową Transition Technologies, która działa od ponad 20 lat. TT PSC dzięki współpracy z Rockwell Automation, PTC czy Microsoft uznawany jest za jedną z czołowych marek integratorów bazujących na nowoczesnych technologiach dedykowanym przemysłowi 4.0. Transition Technologies PSC jest w stanie zapewnić swoim klientom kompleksowe rozwiązania, które umożliwiają pełną transformację cyfrową całych organizacji, zaczynając od poziomu zakładu produkcyjnego, aż po infrastrukturę opartą na rozwiązaniach chmurowych czy bazujących na produktach marki Atlassian (produkty Atlassian służą usprawnianiu procesów wewnątrz firmy).

Dell Technologies – firma, która angażuje się w przekształcanie przedsiębiorstw, kształtowaniu ich przyszłości opartej na nowoczesnych technologiach. Dell Technologies dość dynamicznie wspiera przedsiębiorstwa w cyfrowej transformacji. Firma stawia na innowacyjność, która jest kluczowa do osiągnięcia sukcesu. Modernizacja infrastruktury IT – to klucz, który napędza innowację, poprawia jakość obsługi klienta, zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo oraz pomaga utrzymać się wśród konkurencji.

Kogifi Consulting Group – firma IT, która oferuje szeroki zakres usług, takich jak outsourcing IT, budowa platformy e-commerce oraz produktów, które oparte są na sztucznej inteligencji, a także Rozszerzonej i Wirtualnej Rzeczywistości. Kogifi Polska, powstała w oparciu o długoletnie doświadczenie, które zostało zebrane dzięki doradztwu oraz rozwoju produktów IT. W ten sposób organizacja doskonale rozumie, jak transformacja cyfrowa wpływa na światowy na biznes.

Cyfrowa transformacja to fakt. Firmy przestały ją traktować jako element dodatkowy w ich strategii biznesowej, ale jako punkt kluczowy, który pozwoli im wyprzedzić konkurencję, poprawić efekty pracy, usprawnić procesy wewnątrz organizacji i wpłynąć na satysfakcję konsumentów. Bieżące wydarzenia pokazują jednocześnie, że na rynku dużo lepiej radzą sobie organizacje, które zaczęły już wdrażać zmiany związane z digital transformation niż te, które dopiero się do niej przymierzają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com