Licencja PFRN – czy trudno ją zdobyć?

Dawniej pośrednik nieruchomości, aby mieć prawo do wykonywania zawodu musiał ubiegać o licencję z ramienia Państwa. Doszło jednak do deregulacji tego zawodu, a efektem tego jest dobrowolność ubiegania się w tej pracy o to, by uzyskać licencję z ramienia Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości – a więc nic innego jak tytułową licencję PFRN. Taka licencja informuje, iż pozyskuje się licencję:

• po pierwsze: Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
• Po drugie: Licencję Zarządcy Nieruchomości Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Pozyskanie takiej licencji ma charakter dobrowolny, natomiast jest kilka warunków które muszą zostać spełnione, aby móc w ogóle być kandydatem do PRFN. Będzie to na pewno posiadanie co najmniej średniego wykształcenia. Kolejnym wymogiem jest akceptacja Regulaminu nadawania Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości. To jednak nie koniec – najważniejszym wymaganiem bowiem jest to, że kandydat do tej licencji musi na siebie przyjąć obowiązek stosowania Kodeksu Etyki Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości.

Jak spełniając wyżej wymienione warunki ubiegać się o licencję?

Zasady te są nieco różne w odniesieniu do tego, czy mowa o osobie, która już posiada licencję państwową, nowej osobie która dopiero co wchodzi do zawodu czy też takiej, która ukończyła studia w zakresie pośrednictwa nieruchomości.

W pierwszym przypadku należy się bezpłatnie zarejestrować na stronie internetowej Polskiej Federacji Runku Nieruchomości, podając odpowiednie dane na podstawie system dokona weryfikacji ich zgodności z prawdą. Po wykonaniu tej procedury dana osoba uzyska link za pomocą którego będzie mogła aktywować swoje konto w rejestrze. Jeśli chodzi o te jednostki, które ukończyły studia i mają już za sobą praktykę zawodową w zakresie pośrednictwa nieruchomościami, powinny się ubiegać o licencję pośrednika lub zarządcy PFRN. Nie muszą zdawać żadnych dodatkowych egzaminów czy kursów, jedynie konieczne jest by wykazały się dokumentami potwierdzającymi zdobyte przez nich wykształcenie.

Zdobycie licencji PFRN wydaje się natomiast najtrudniejsze (jak zresztą można się domyślić) dla osób, które są nowe w branży i koniecznie chcą wejść do zawodu z takową licencją właśnie. Wtedy muszą właśnie przede wszystkim wykazać się wcześniej wspomnianym średnim wykształceniem, ale poza tym już będzie nieco trudniej – muszą przejść przez specjalny kurs zarejestrowany w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Jest to specjalne szkolenie na pośrednika w obrocie nieruchomościami które, aby było ważne musi być realizowane w zgodzie z ustalonym minimum programowym jakie zostało zatwierdzone przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. W sieci internetowej można z łatwością znaleźć informacje na temat organizowanych kursów – ich czasu, ceny i miejsca. Najbardziej rzetelnym źródłem pozyskania takich informacji jest oczywiście witryna internetowa PFRN. Po złożeniu egzaminu po zakończeniu kursu mogą zacząć się ubiegać o licencję.

Informacji na temat licencji PFRN dostarczył nam portal Dominium.pl – nowe mieszkania Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com