Leasing czy najem długoterminowy? Na co się zdecydować w przypadku BMW X6?

Najem długoterminowy lub leasing to dwie najpopularniejsze metody finansowania auta firmowego. Większość przedsiębiorców zastanawia się, którą z tych dwóch opcji wybrać. Najczęściej stawianymi pytaniami są te, która z wymienionych opcji jest korzystniejsza, jak przedstawiają się jej koszty miesięczne oraz co dalej z autem po zakończeniu kontraktu.

Auto firmowe marki BMW

Często wybieraną marką przez przedsiębiorców, decydujących się na nabycie auta firmowego, jest BMW. Nic w tym dziwnego. Marka ta od lat wiedze prym na rynku aut osobowych. Jest urzeczywistnieniem luksusu, bezpieczeństwa oraz niemieckiej precyzji. Popularnym modelem są SUV’y, w tym model BMW seria X6. Zaletami tego modelu są bardzo dobre osiągi, świetne właściwości jezdne, bezpieczeństwo w prowadzeniu auta oraz bogate wyposażenie i oryginalna linia nadwozia.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy adresowany jest do osób, które cenią sobie wygodę i są w stanie za nią więcej zapłacić. W tej metodzie finansowania auta, w pakiecie z ubezpieczeniem nabywca płaci jedną miesięczną ratę, która jest niezmienna. Pokrywa ona wszystkie opłaty związane z wykorzystywaniem pojazdu prócz paliwa.

Użytkownik auta nie musi zajmować się serwisem samochodu, przeglądami czy zmianą opon. Comiesięczna rata nie spłaca jednak w żadnym stopniu wartości samochodu, zawiera ona tylko i wyłącznie marżę oraz koszty użytkowania auta.

Zaletą najmu długoterminowego są klarowne i przejrzyste formalności przy podpisywaniu kontraktu. Użytkownik auta po zakończonej umowie nie musi się martwić, o jego sprzedaż co również jest wartością dodaną.

Wadą jest przede wszystkim brak własności. Jak sama nazwa wskazuje, auto nie jest i nigdy nie stanie się własnością użytkownika, a jest ono przez niego wynajmowane. Kwota wykupu takiego pojazdu, po zakończonym kontrakcie, jest duża, przez co ostateczny wykup auta staje się nieopłacalny.

Umowa najmu długoterminowego w zwyczaju jest podpisywana na okres dwóch lat. Po zakończeniu umowy użytkownik oddaje auto, a chcąc korzystać dalej z wynajmu, musi zawrzeć kolejny kontrakt.

Leasing

Leasing przeznaczony jest dla osób, które po zakończeniu kontraktu chcą mieć możliwość wykupu samochodu. Ta forma może wymagać wyższej opłaty przy podpisaniu umowy, jednak dzięki temu możemy po kilku latach zostać właścicielem pojazdu.

Comiesięczna rata leasingu jest wyższa niż w przypadku najmu długoterminowego, jednakże zawiera ona marżę oraz wartość samochodu, wskutek czego po zakończonej umowie wykup leasingowanego auta staje się bardzo opłacalny.

Ponadto w przypadku leasingu nie mamy narzuconego limitu przejechanych kilometrów, co daje użytkownikom większą swobodę w poruszaniu się autem. Umowa może zostać zawarta na okres dłuższy niż pięć lat, a auta, które możemy leasingować nie muszą być nowe – w tej metodzie dopuszczalne są auta używane.

Koszty wynajmu długoterminowego i leasingu

Na stronach internetowych, przedstawicieli marek aut osobowych, często znajdują się kalkulatory, które mogą pomóc w obliczeniu kosztów wynajmu długoterminowego oraz leasingu danego modelu auta.

I tak na przykład przy modelu BMW seria X6 xDrive30d, w wynajmie długoterminowym, przy wkładzie własnym w wysokości 15000 zł i umowie zawartej na 36 miesięcy, miesięczna rata użytkownika wyniesie około 4200 zł. Leasing zawarty na okres 36 miesięcy, z wkładem własnym w wysokości 15000 zł, wyniesie użytkownika miesięcznie około 7300 zł, jednakże po zakończeniu trwania umowy wykup auta będzie możliwy za kwotę około 43000 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com