Łazienkowe rewolucje – co nas czeka w przyszłości

Przez dziesiątki lat łazienka była miejscem do jakiegoś stopnia wstydliwym. Można było się tam zamknąć, rozebrać, załatwić potrzeby fizjologiczne i umyć. W latach 90. wraz z pojawieniem się pojęcia wellness łazienka zaczęła powoli przejmować nowe funkcje, zorientowane na relaks i wypoczynek. Stopniowo i to się zmienia, bo indywidualiści myślą już o tzw. selfness – nie okazjonalnym, lecz regularnym odpoczynku i to nie samotnie, lecz z rodziną i przyjaciółmi.

Jeszcze nie dziś, ale jutro…

Na razie technologiczne nowinki są jeszcze daleko od Polski, choć np. w sklepie https://sklepforb.pl/ można już kupić deszczownicę albo pokusić się o słuchawkę prysznicową ze światłem LED zasilanym samym strumieniem wody. Świat tymczasem wymyśla coraz to nowsze gadżety do łazienki. Oto kilka z nich.

Wspólny prysznic w monsunowym klimacie: w odpowiednio dużej kabinie prysznicowej instalowana jest deszczownica z efektami świetlnymi, pozwalającymi wyobrażać sobie błękitną lagunę albo zieleń dżungli. Specjalne systemy muzyczne, przeznaczone do łazienek, mogą wzbogacić taki spektakl dźwiękiem.

Dość już małych łazienek i jednoosobowych wanien: w przyszłości modne będą dwuosobowe, w których uczestnicy kąpieli siedzą wygodnie obok siebie. Na przeciwległej ścianie wisieć będzie specjalny, wodoodporny monitor z funkcją TV, a kąpiel uprzyjemni wbudowany system hydromasażu oraz podwodne kolorowe oświetlenie.

Nawet lustro łazienkowe będzie w przyszłości zaawansowane technologicznie. Specjalny, niewysoko umieszczony przycisk ułatwi korzystanie z niego dzieciom – lustro pochyli się pod odpowiednim kątem, ale to drobiazg. Wynaleziono już lustro z funkcjami tabletu: może ono przypominać o umyciu zębów, goleniu, zażyciu leków, przedstawić informacje o pogodzie albo najnowsze wiadomości.

WC-bidet z filtrem

Japończycy stworzyli tymczasem kombinację WC i bidetu: można tu ustawiać temperaturę wody i intensywność strumienia, ale nie tylko: jest nawet filtr absorbujący brzydkie zapachy oraz zapalające się automatycznie oświetlenie nocne dla orientacji.

Nowoczesne zawory sprawiają, że ustawianie temperatury wody w wannie lub pod prysznicem będzie się odbywało za pomocą przycisku. Parametry wody można będzie oczywiście zaprogramować. Podobnie jak wysokość toalety albo umywalki, która będzie się automatycznie dostosowywać do użytkownika.

Wiem, kim jesteś, a więc…

Łazienka przyszłości będzie brała pod uwagę potrzeby dziecka, mężczyzny, kobiety, seniora, osoby niepełnosprawnej etc. Dla tych ostatnich, żyjących samotnie, przewidziano czujniki pod kafelkami podłogowymi: podniosą alarm i wezwą pomoc, jeśli ktoś upadnie. Postępujące zmiany demograficzne wymuszają coraz większe uwzględnianie specyficznych wymagań osób w podeszłym wieku.

Światło w łazience będzie zawierało rankiem więcej pobudzającego niebieskiego komponentu, natomiast wieczorem – sennej, a zarazem zmysłowej czerwieni. Zapali się samo, gdy tylko ktoś podejdzie do drzwi. Dodajmy: drzwi otwierających i zamykających się samoczynnie, rzecz jasna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com