L4 w firmie sprzątającej – na jakich zasadach możesz je wziąć?

Firma sprzątająca jest jednym z bardziej dochodowych biznesów, patrząc okiem typowego pracodawcy. Samych firm specjalizujących się w profesjonalnym sprzątaniu jest całkiem sporo, jednak warto spojrzeć na samą pracę kątem pracownika takiej właśnie firmy. Sprawdźmy, jakie warunki pracy posiadają przeciętni pracownicy sprzątający i czy mogą starać się o zwolnienie lekarskie w czasie choroby, a jeśli tak to w jakich okolicznościach.

Jakie warunki zatrudnienia?

Rozważając możliwości, jakie posiada w pracy przeciętny pracownik sprzątający warto najpierw sprawdzić, na jakich zasadach jest on zatrudniony. Wiele zależy od tego, jakiego rozmiaru firma jest. Nie ma się co oszukiwać, że sporo firm sprzątających, zwłaszcza tych początkujących na rynku skupia się na szukaniu zleceń, zatrudniając początkowo niewielką ilość personelu. Zazwyczaj w małych firmach pracownicy zatrudnieni są na podstawie umów cywilnoprawnych, regulowanych Kodeksem Cywilnym. Takie umowy określają szczegółowo formę współpracy, jednak pracownikom raczej nie przysługuje w takich przypadkach możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego. Umowa o pracę jest zazwyczaj możliwa w przypadku zatrudnienia w dużych firmach sprzątających, posiadających duże, stałe zlecenia. W takich przypadkach można korzystać z prawa, jakim jest zwolnienie lekarskie.

Realia pracy w firmie sprzątającej

Od jakiegoś czasu rośnie popularność na usługi sprzątające, czego wynikiem jest powstanie dużej ilości firm sprzątających. Jednak w takiej ilości konkurencji trzeba walczyć o zlecenia, które zapewnią stabilizację finansową. W większości przypadków przedsiębiorcy zaczynają od przedsiębiorstwa na małą skalę, co także odbija się na pracownikach i ogólnych warunkach współpracy. Przed podjęciem zatrudnienia należy więc szczegółowo omówić warunki, na podstawie których rozpoczniemy pracę.

Kiedy przysługuje nam zwolnienie lekarskie?

Z prawa, jakim jest zwolnienie lekarskie korzystać mogą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, co wynika z Kodeksu Pracy. Zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego, a także czas, jaki możemy spędzić w domu szczegółowo omawia Kodeks Pracy. Obecnie trudno znaleźć pracę zapewniającą zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, która daje pracownikowi komplet praw. Znając specyfikę pracy w dziedzinie sprzątającej warto uzgodnić taką formę współpracy, która usatysfakcjonuje obie strony.

Prawa dla pracowników sprzątających

Praktycznie każda z firm zajmujących się sprzątaniem posiada własne reguły wynikające z ilości zleceń i rodzaju prac. Rodzaj zatrudnienia na podstawie umowy zlecenie jest bardziej elastyczną formą współpracy, dlatego jest ona najczęściej wybieraną formą współpracy między przedsiębiorcą i pracownikami. Warto w takich sytuacjach uzgodnić inne szczegóły związane z współpracą, chociażby te określające zwolnienia lekarskie, dni wolne od pracy czy możliwość wzięcia urlopu. Ułatwi to współpracę między obiema stronami, a także ułatwi samą pracę pracownikom firmy.

Artykuł opublikowaliśmy przy udziale merytorycznym serwisu www.mokrarobota24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com