Kwiaty na balkony francuskie

Balkony francuskie przez długi czas były widoczne głównie w blokowiskach. Od kilku lat jednak wyraźnie widać wzrost zainteresowania nimi wśród architektów i pojawiają się coraz liczniej na domach jednorodzinnych. Wpływ z pewnością ma współczesna gęsta zabudowa, która nie pozostawia wiele miejsca na inne rozwiązania. Jednocześnie jednak widzimy coraz wyraźniej, że balkony francuskie mają cały szereg zalet, wśród których najważniejszy jest dostęp do naturalnego światła. Wciąż jednak zagadką jest ich aranżacja, dlatego podpowiadamy, które kwiaty są najlepsze na balkony francuskie.

Czym są balkony francuskie?

Okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym są balkony francuskie. Chociaż niemal wszyscy widujemy je na co dzień, nie wiemy, że właśnie taką noszą nazwę. To bardzo powszechne rozwiązanie na modernistycznych budynkach o prostej bryle. Wyróżniają się bowiem minimalizmem, który doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy architektury jednorodzinnej.

Balkony francuskie odbiegają odrobinę od tego, co w pierwszej chwili kojarzy nam się z balkonem. Stanowią bowiem połączenia okna i balustrady – zostały pozbawione najbardziej charakterystycznej płyty, która daje możliwość ustawienia mebli czy chociażby suszarki na pranie. Każdy jednak, kto nie docenia tego rozwiązania, ocenia je zdecydowanie zbyt pochopnie. Balkony francuskie niosą w sobie szereg zalet, których nie mają standardowe okna. Warto wiedzieć, że nie są niczym nowym. Pierwsze pojawiały się już w baroku, a dzisiaj jedynie przechodzą pewnego rodzaju odrodzenie. Architekci nie bez przyczyny ponownie wykorzystują rozwiązania popularne przed laty.

Jakie są zalety balkonów francuskich? Należy zauważyć, że to przede wszystkim niebywale skuteczne doświetlenie pomieszczeń. Okna są większe od klasycznych rozwiązań, a brak zadaszeń typowych dla standardowych balkonów sprawia, że do środka pomieszczenia dociera znacznie więcej naturalnego światła. Sprawdzają się więc idealnie w długich i wąskich pomieszczeniach. Balustrady francuskie zapewniają także bezpieczeństwo użytkowania. Dają odrobinę potrzebnego spokoju rodzicom małych dzieci.

Należy zauważyć, że balkony francuskie są także bardzo estetyczne. Sprawiają, że bryła budynku zyskuje strzelistości i optycznie się wyszczupla. Jak przyozdobić same balustrady? Najlepiej dobrać na nie odpowiednie kwiaty.

Kwiaty na balkon francuski

Zanim zaczniesz wybierać kwiaty na balkon francuski, po prostu dokładnie go zmierz. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy w projekcie została przewidziana niewielka płyta. To nisza, na której często zmieści się np. niedużych rozmiarów donica z kwiatem stojącym. Balkony francuskie nigdy nie mają ogromnej płyty – może ona jednak dawać dodatkowe możliwości w kwestii aranżacji.

Najczęściej balustrady francuskie znajdują się jednak niemal zaraz za szybą okna. To jednak nie zabiera możliwości tworzenia kwiatowych aranżacji. Dom dzięki nim może wyglądać przepięknie – wystarczy dobrać wiszące doniczki. Balustrady francuskie pokryte kwiatami kaskadowymi lub pnącymi przyciągają wzrok przechodniów i poprawiają nastrój samych mieszkańców.

Aby dobrze wybrać kwiaty na balkony francuskie, trzeba ustalić, z której są strony. Dzięki tej wiedzy jesteś w stanie odpowiednio dobrać gatunek roślin. Południowa strona to doskonałe miejsce na rośliny odporne na intensywne promieniowanie słoneczne. W przypadku północy najlepiej postawić na kwiaty cieniolubne. Najwięcej możliwości aranżacyjnych dają balkony francuskie położone po wschodniej i zachodniej stronie budynku. Panujące tam warunki pośrednie są odpowiednie dla zdecydowanej większości kwiatów dostępnych w sklepach ogrodniczych.

Odpoczynek na balkonie to naprawdę dobra rzecz. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na obszerną płytę, na której zmieszczą się meble i która stanowić będzie nasz mały azyl. Balustrady francuskie cieszą się coraz większym powodzeniem wśród Polaków. Doceniamy ich funkcjonalność i już wiemy, że dzięki odpowiednio dobranym kwiatom mogą prezentować się naprawdę pięknie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com