Kursy i szkolenia – jak wybrać właściwe?

Każdy poszukujący pracy doskonale wie, że pracodawcy przywiązują dużą wagę do kwalifikacji kandydatów. Dobrze jest zatem nie tylko mieć doświadczenie w danej dziedzinie, ale i certyfikowane umiejętności oraz specjalistyczną wiedzę, które potwierdzają ukończenie zawodowych kursów oraz szkoleń. Istotne jest jednak posiadanie w swoim CV takich szkoleń, które otworzą nam jak najwięcej perspektywicznych potencjalnych ścieżek zawodowych. A zatem, jak wybrać właściwe kursy? Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Zawody deficytowe – jakie kursy warto zrobić?

Sztuka poszukiwania pracy na dobrze płatnych stanowiskach polega na umiejętnej odpowiedzi na aktualne oczekiwania rynku. Dobrze jest w tym celu śledzić bieżące zapotrzebowanie na danych pracowników i celować w prognozy zawodów deficytowych w danym rejonie. Wówczas będziemy mieć zapewniony dostatek ofert dobrze płatnej pracy.

Pośród najbardziej poszukiwanych zawodów nadal plasują się budowlańcy (tu przydadzą się kursy na maszyny do robót ziemnych lub drogowych), operatorzy dźwigów czy mechanicy lub elektrycy. A więc góruje „konkretny fach w ręku”, na który zapotrzebowanie jest zarówno w dużych zakładach przemysłowych czy na budowach, jak i w mniejszych firmach oraz warsztatach. Z czasem można też zacząć działać na własną rękę.

W kraju, ale i za granicą…

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy w celach zarobkowych za granicę. Zwłaszcza w krajach zachodnich lub w Stanach Zjednoczonych zarobki znacznie przewyższają te oferowane w Polsce, dlatego jest coraz więcej chętnych na emigrację.

Jeżeli planujemy pracować w innym kraju, warto już na etapie zdobywania kwalifikacji wziąć pod uwagę nasze plany wyjazdowe i wybrać takie kursy, które ułatwią nam znalezienie pracy na danym rynku. Podobnie jak w Polsce najlepiej celować w te zawody, na które istnieje największe zapotrzebowanie w danym kraju. W przypadku pracy za granicą dobrze jest też obok kursów zawodowych zapisać się na kurs językowy, co z pewnością ułatwi zdobycie pracy, ale i codzienną komunikację.

Naturalne predyspozycje – wybierz zawód, który odpowiada Twoim zdolnościom

Warto jednak pamiętać, że zawód należy dobierać przede wszystkim zgodnie ze swoimi naturalnymi predyspozycjami. Truizmem jest stwierdzenie, że każdy z nas jest inny. Tak czy inaczej, warto w zgodzie z tym sloganem poszukać odpowiedniego zawodu dla siebie. Nasze wrodzone cechy mogą stać się naszymi atutami na polu zawodowym.

Przykładowo, osoby odznaczające się cierpliwością oraz dużymi zdolnościami manualnymi, świetnie sprawdzą się w wykonywaniu precyzyjnych czynności – idealne wprost wydają się w takim przypadku kursy spawania, które przygotowują do pracy w zawodzie spawacza, często pochylającego się nad niewielkimi elementami metalurgicznymi oraz wykonującego precyzyjną pracę.

Z kolei typ samotnika dobrze sprawdzi się w zawodach, w których przez większość czasu kontakty międzyludzkie są ograniczone do minimum – do takich zawodów należeć będzie chociażby kierowca zawodowy, zajmujący się przewozem towarów na długie, często międzynarodowe dystanse.

To Ty znasz siebie najlepiej, dlatego najlepiej określisz też swoje mocne i słabe strony – zrób z nich pożytek i dobierz szkolenia tak, żebyś jak najlepiej spełniał/a się w swoim przyszłym zawodzie. Twoi przyszli pracodawcy to zauważą i docenią.

Szkolenia i kursy „do pary” – stale zwiększaj swoje kwalifikacje

Dobrym rozwiązaniem wydaje się też dobór szkolenia zawodowego, które jest w jakiś sposób kompatybilne z naszymi dotychczasowymi kwalifikacjami. Im rozleglejsze będą Twoje kompetencje w danej dziedzinie, tym wyższe stanowiska obejmiesz. Jeżeli np. masz uprawnienia do dozoru i eksploatacji sieci elektroenergetycznych, warto również rozważyć kurs, uprawniający do dozoru instalacji gazowych.

Kursy i szkolenia – sprawdź dostępne możliwości

Jeżeli nadal nie masz pomysłu na siebie, najlepiej przejrzyj dostępne kursy i szkolenia, w których możesz wziąć udział. Szeroką ofertę kursów zawodowych znajdziesz na stronie CSL Lektor – z pewnością znajdziesz tam coś wprost dla siebie. Wówczas doświadczeni instruktorzy przekażą Ci w klarowny sposób swoją wiedzę oraz praktyczne umiejętności, niezbędne do wykonywania poszczególnych zawodów.

 

Co to jest Krajowy System e-Faktur?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com