Kurs spawacza – dlaczego warto?

Zawód spawacza od lat wydaje się atrakcyjną formą kariery zawodowej. Wynika to głównie z faktu dużego zapotrzebowania na rynku, ciągłych perspektyw tego, że zawód nie trafi na listę zawodów wymierających oraz zarobków często przekraczających średnią krajową, szczególnie w firmach z dużych miast. Czy warto zostać spawaczem? Na co trzeba się przyszykować? Jak zdobyć uprawnienia spawalnicze? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Dla kogo praca spawacza?

Nie da się ukryć, że praca na stanowisku spawacza nie jest dla wszystkich. Potrzebna jest wytrzymałość i ogólna sprawność fizyczna, crossfitu uprawiać nikt nie będzie, ale środowisko pracy zazwyczaj nie należy do najłatwiejszych. Równie ważne, jeżeli nie ważniejsze są zdolności manualne, gdyż dobrego spawacza poznaje się po jakości spawów jakie wykona.

Dobre połączenie między okiem a ruchem ręki zawsze jest mile widziane. Spawanie nie ogranicza się jednak tylko do aspektów pracy fizycznej, spawacz musi poprawnie odczytywać rysunki techniczne, a niezbędna okaże się również wyobraźnia przestrzenna.

Choć spawanie wydaje się pracą jak każda inna, ma w sobie coś co przyciąga wiele osób. Postęp w doskonaleniu techniki jest doskonale widoczny na przestrzeni miesięcy i lat. Jeżeli będziesz pracował w jednej firmie przez rok wykonując spawy dla tych samych elementów i porównasz pierwszy zespawany element z tym co robisz aktualnie na pewno dostrzeżesz progres. Kolejną sprawą jest możliwość rozwoju, spawanie nie ogranicza się do jednej techniki i można spróbować kilku metod, aby wybrać tą, która nam najbardziej odpowiada. W tym wszystkim pomagają liczne kursy na spawacza, które kończą się egzaminem i uzyskaniem uprawnień spawalniczych.

Kursy na spawacza

Na wstępie powiedziane zostało, że spawacz nie ma problemu ze znalezieniem prac i jest to prawda, ale jak w każdym zawodzie im więcej umiesz tym na więcej możesz liczyć. Zawód spawacza jest zawodem światowym, każdy kraj mający przemysł potrzebuje osób o odpowiednich kwalifikacjach. Produkcja przemysłowa stanowi fundament wielu europejskich gospodarek w tym Polski co ma bezpośrednie przełożenie na miejsca pracy. Serwisy ogłoszeniowe zapełnione są ofertami pracy dla spawaczy. Perspektywy dla zawodu w najbliższych dwudziestu latach są dobre i nie należy się obawiać sytuacji, w której postępująca robotyzacja wpłynie w istotnym stopniu na zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów z tej branży.

Pomimo wyżej wymienionych aspektów, zasady runku pracy są bezwzględne i w pierwszej kolejności zatrudniane są osoby z dużym doświadczeniem albo posiadające odpowiednie certyfikaty. Zdobycie uprawnień spawalniczych nie jest skomplikowane i można je spokojnie zrealizować poprzez kursy spawacza w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu i innych śląskich miastach.

Przykładowo szkolenia spawaczy w ośrodku szkolenia zawodowego Omega z Zabrza trwają 21 dni i składają się z zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Do kursów mogą przystąpić praktycznie wszyscy, pod warunkiem posiadania co najmniej podstawowego wykształcenia, przekroczonego wieku 18 lat oraz posiadaniu stanu zdrowia, który nie przeszkadza w wykonywaniu zawodu (potwierdzenie z medycyny pracy). Jak wspomnieliśmy spawać można w różnych technologiach, do wyboru jest kurs spawacza TIG, PE, kurs spawania gazowego oraz MAG.

Kurs na spawacza kończy się egzaminem. Zdanie egzaminu uprawnia osobę do otrzymania książeczki spawacza lub wpisu do niej oraz certyfikatu wg. Norm europejskich odpowiadających danym uprawnieniom.

Podsumowując powoli temat, zawód spawacza stanowi nieprzerwanie od wielu lat atrakcyjną ścieżkę zawodową dla wielu osób. Niezależnie czy mieszkasz w małym mieście czy mieście wojewódzkim możesz liczyć na zdobycie dobrze płatnej pracy. Jeżeli chcesz mieć przewagę na rynku pracy musisz zadbać o szkolenia we własnym zakresie, a gdy już dostaniesz się do pracy możesz dogadać się w sprawie dalszego doszkalania umiejętności na kursach z pracodawcom.

Zdobycie certyfikatu będzie potwierdzeniem umiejętności oraz zaangażowania co ma ogromny wpływ na proces rekrutacji. Mamy nadzieje, że wiesz już nieco więcej o perspektywach dla spawaczy oraz o tym jak rozpocząć przygodę z tym zawodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com