Kupno samochodu w 2021 roku – na co musisz się przygotować?

Rok 2020 nie był łaskawy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz całej globalnej gospodarki. Czy w 2021 roku sytuacja ta ulegnie zmianie? Czy warto kupić samochód w bieżącym roku? Jak będą kształtować się ceny i popyt oraz na co się przygotować? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Hossa na rynku motoryzacyjnym nie mogła trwać wiecznie

Hossa na rynku motoryzacyjnym trwała od ponad 10 lat. Niestety, nie mogła trwać wiecznie i wraz z pandemią koronawirusa przyszedł czas na bessę. Niemniej, według rynkowych analityków nie utrzyma się ona długo. W samej Unii Europejskiej w 2020 roku popyt na samochody do 3,5 tony zmniejszył się aż o 22,2%. W samym październiku liczba rejestracji pojazdów osobowych spadła o 7,8%, przy czym największy spadek popytu odnotowano w Hiszpanii (-21%).

A jak wyglądała sytuacja w Polsce w 2020 roku? Według danych zgromadzonych przez IBRM Samar popyt na auta ciężarowe o masie do 3,5 tony spadł o 6,58% względem analogicznego okresu roku 2019. Z kolei według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w październiku 2020 roku zarejestrowano w kraju o 14,57% mniej samochodów niż w analogicznym okresie roku 2019. Jednocześnie liczba rejestracji przez 10 miesięcy w roku 2020 była mniejsza aż o 26,77% względem roku 2019.

Czego możemy się spodziewać w roku 2021?

Według rynkowego badania przeprowadzonego przez IBRM Samar importerzy niemal zgodnie uważają, że w 2021 roku nastąpi wzrost sprzedaży samochodów o 8,2-12,9%, co pozwoli stopniowo ograniczyć spadki, których byliśmy świadkami w minionym roku. I choć prognozy importerów są bardziej lub mniej optymistyczne, żaden z nich nie zakłada dalszych spadków na rynku motoryzacyjnym.

Jeżeli prognozy importerów się sprawdzą, w 2021 roku sprzedaż samochodów osobowych oscylować będzie w granicach 467 tys. sztuk, co pozwoli nam uzyskać wzrost na poziomie niemal 10% względem roku 2020.

Jednocześnie według niemal wszystkich rynkowych analiz możemy spodziewać się wzrostu cen samochodów w zakresie 10-20% cen z początku 2020 roku.

W 2021 roku 25% firm z sektora MŚP planuje zakup auta

Według badania „Portfele Polaków pod lupą” aż 25% przedsiębiorców należących do sektora MŚP deklaruje zakup przynajmniej jednego samochodu do firmy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z kolei 80% z przedsiębiorstw zamierza nabyć samochód używany.

Badanie „Portfele Polaków pod lupą” zostało przeprowadzone na zlecenie Volkswagen Financial Services. Zgodnie z badaniem 58% respondentów nie uważa, że pandemia wpłynęła na ich decyzje zakupowe dotyczące nabycia firmowego auta. Z kolei jedynie ok. 30% z firm zadeklarowało odsunięcie decyzji zakupowej w czasie, a jedynie 4% przedsiębiorstw zamierza nabyć tańsze auto.

Według badania 44% przedsiębiorstw z sektora MŚP deklaruje zakup samochodu w kwocie z przedziału od 50 do 100 tys. złotych, przy czym 26% firm jest w stanie zaakceptować zakup samochodu za kwotę powyżej 50 tys. złotych. Niemal 25% przedsiębiorstw jest w stanie nabyć samochód kosztujący powyżej 200 tys. złotych.

Poznaj aktualną ofertę samochodów marki Audi na stronie internetowej dealera Audi Krotoski Warszawa Wolica!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com