Epity – 3 powody, dla których warto rozliczać się przez internet

Początek roku to dla wszystkich podatników obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Do tej czynności służą formularze podatkowe, zwane PITami. Jeszcze do niedawna konieczne było osobiste odniesienie wypełnionej deklaracji do najbliższego Urzędu Skarbowego, co wiązało się często z koniecznością stania w długiej kolejce, zwłaszcza pod koniec terminu składania zeznań. Rozwój technologii internetowej umożliwił jednak zastosowanie innej wersji rozliczenia podatkowego – przez sieć. Tak zwane epity to sposób na szybkie i bezproblemowe wypełnienie deklaracji i przesłanie jej do US – bez ruszania się z domu.

  1. Epity – minimum formalności
  2. Czy to jest bezpieczne?
  3. Wysłanie pita przez Internet – szybko i bez kolejek

Epity – minimum formalności

W roku 2020 dla podatników Ministerstwo Finansów przygotowało epity, czyli częściowo wypełnione już wersje deklaracji PIT-37 i PIT-38. Dzięki temu nie trzeba będzie samemu wypełniać zeznania, co więcej – nawet jeśli ktoś zapomni wysłać PIT, system zrobi to za niego w ostatnim dniu składania deklaracji. Jeśli wersja PIT przygotowana przez Ministerstwo Finansów pokrywa się z rozliczeniem podatnika, nie trzeba nic robić. W przypadku wykorzystania jakiś ulg czy odpisów, można deklarację uzupełnić lub odrzucić w całości, wówczas trzeba będzie rozliczyć się samemu. Można to zrobić stosując odpowiednie darmowe oprogramowanie – tak wypełnione epity można wydrukować i zanieść do US samemu lub po prostu wysłać przez Internet.

Czy to jest bezpieczne?

Epity tworzone i przesyłane są przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Wszystkie dane podatnika szyfrowane są przy pomocy certyfikatu EV SSL, który gwarantuje najwyższą jakość i stosowany jest między innymi w bankowości elektronicznej. Wszystkie dane, wprowadzane przez osobę wypełniającą zeznanie, przechowywane są na czas uzupełniania poza pamięcią komputera, dzięki czemu nikt niepowołany nie uzyska do nich dostępu. Oczywiście wszystkie programy, służące do tworzenia i wysyłania epitów, spełniają wszystkie niezbędne wymagania GIODO/RODO.

Wysłanie pita przez Internet – szybko i bez kolejek

Każdy program, w którym podatnik utworzy epity za zeszły rok ma możliwość wydrukowania wypełnionej deklaracji, by samodzielnie zanieść ją do lokalnego Urzędu Skarbowego. Jednak oczywistym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić czas i uniknąć kolejek, jest przesłanie zeznania przez Internet. Po sprawdzeniu zeznania wystarczy jedno kliknięcie myszki i wypełniony PIT trafia na serwer Ministerstwa Finansów, a podatnik przez kolejny rok nie musi martwić się to, by pamiętać o rozliczeniu się z fiskusem. Czasami zdarza się, iż mimo starań PIT jest błędnie wypełniony, wtedy należy jak najszybciej złożyć zeznanie korygujące. Również i to można wykonać przez Internet, dzięki czemu unika się stresujących tłumaczeń i po prostu poprawia własne zeznanie podatkowe.

 

Polecamy:
Rewolucyjne zmiany w PIT i CIT od 2021 roku. Księgowi bójcie się?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com