Który wybrać kurs przygotowujący do matury z biologii i dlaczego?

Kursy przygotowujące do matury to jedna z najczęściej wybieranych przez uczniów pomocy naukowych. Nic w tym dziwnego, skoro wielu osobom dzięki takim kursom udaje się uzyskać znakomity wynik z matury, a w przyszłości także miejsce na wymarzonych studiach. W internecie można znaleźć wiele takich kursów. Warto więc mądrze wybrać ten najlepszy. Czym kierować się przy ich wyborze?

Filmy czy artykuły – jak powinien być prowadzony kurs maturalny z biologii?

Kursy online mogą przybierać różną formę. Mogą to być na przykład spotkania online, organizowane w kilkuosobowych grupach albo opracowane materiały, dostępne w wersji do odczytania czy odsłuchania. Jaka forma jest najlepsza? Spotkania online to zawsze dobra opcja pod warunkiem, że jest dobre połączenie z internetem i nie zrywa kontaktu podczas prowadzonych lekcji. Trzeba jednak wygospodarować czas na takie lekcje, które – podobnie jak tradycyjne korepetycje – odbywają się w konkretnych dniach i godzinach, a to nie zawsze jest proste, zwłaszcza jeśli koliduje z innymi obowiązkami i zajęciami. Takie korepetycje też często wiążą się z wyższą ceną za kurs, ponieważ nauczyciel co tydzień musi angażować swój czas w prowadzenie lekcji.

Pod frazą „kursy maturalne online biologia” można znaleźć też kursy, które są opracowane kompleksowo i udostępnione w wersji online dla uczniów. Takie także są bardzo dobrym narzędziem do zgłębiania wiedzy, pod warunkiem, że lekcje są prezentowane w przystępnej formie filmów i dodatkowo wzbogacone o materiały edukacyjne i zadania, do których można sięgnąć w każdej chwili i w dowolnym miejscu.

Warto postawić i na teorię, i na warsztat praktyczny

Dobrze opracowany kurs maturalny z biologii zawiera zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Trzeba jednak zwrócić uwagę na proporcje, by mieć pewność, że opracowane zagadnienia w pełni wpisują się w potrzeby maturzysty. Podstawą takiego kursu powinna być więc świetnie wytłumaczona teoria. Bez tego trudno przejść do praktycznych zagadnień i wykonać doświadczenia czy właściwie rozwiązać zadania. Część praktyczna natomiast powinna zawierać nie tylko zadania do rozwiązania, ale również metodologię do wykonywania ćwiczeń. Korepetytor powinien więc wskazać, jak formułować odpowiedzi albo przedstawić najczęściej popełniane błędy przez uczniów. To niezwykle ułatwia rozwiązywanie też zadań z arkuszy maturalnych albo z podręczników szkolnych i pozwala optymalnie przygotować się do egzaminu.

Zadania powinny też odznaczać się różnym stopniem trudności, tak by uczeń mógł sprawdzać się na każdym etapie, ale też stopniowo podnosić poprzeczkę. Kurs online musi też zawierać rozwiązania zadań, dzięki czemu uczeń może sprawdzić swoją pracę, ale również porównać odpowiedzi. Warto pamiętać, że w zadaniach otwartych ważne jest nie tylko udzielenie odpowiedzi, ale także jej prawidłowe sformułowanie, dlatego kurs z biologii powinien dawać szanse udzielania takich odpowiedzi i wskazywania, w jaki sposób należy je skomponować.

Kurs, który zastępuje wszystkie pomoce naukowe. Czy jest taki?

Pod frazą „kursy maturalne online biologia” można znaleźć różnego rodzaju pomoce naukowe, również takie, które w wyczerpujący sposób opisują wszystkie zagadnienia maturalne. Taki kurs z pewnością może zastąpić książki czy inne opracowania i będzie świetnym materiałem do opanowania niezbędnej wiedzy. Trzeba jednak pamiętać, że jednoczesne korzystanie z kilku źródeł wiedzy, pozwala lepiej zgłębiać arkana biologii, a przede wszystkim rozszerzać słownictwo i formułować ciekawsze, bardziej rozbudowane odpowiedzi. Dlatego kurs z biologii jak najbardziej warto wzbogacać książkami, czy publikacjami naukowymi, by język na egzaminie był bardziej giętki, a wiedza naprawdę imponująca.

Jednakże dla osób, które przygotowują się dosłownie na ostatni dzwonek, taki kurs z biologii będzie z powodzeniem wystarczający, pod warunkiem że korepetytor posiada doświadczenie w opracowaniu materiałów maturalnych, a dzięki temu wie na czym się skoncentrować i jakie zagadnienia zawrzeć, by po przepracowanym kursie, ucznia nie zaskoczyło żadne pytanie na egzaminie.

Tego typu kursy przygotowujące do matury z biologii w wersji online można znaleźć m.in. na platformie e-learningowej Dawid Uczy: https://dawiduczy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com