Który rodzaj faktoringu będzie najlepszy dla Twojej firmy?

Prowadzenie firmy to spore wyzwanie, w związku z tym przedsiębiorcy coraz częściej wybierają usługi finansowe, które ułatwiają im skutecznie prowadzić firmę. Istotnym problemem, z którym może zmagać się właściciel firmy to utrzymanie płynności finansowej. Usługa faktoringu może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ częściowo zdejmie ten ciężar z przedsiębiorcy i pozytywnie wpłynie na jego płynność finansową. Jak jednak zdecydować się na faktoring, który będzie najkorzystniejszy dla naszego biznesu?

Z regresem czy bez?

Przy wyborze faktoringu należy zadać sobie bardzo ważne pytanie. Lepszy dla naszej firmy będzie faktoring z regresem czy bez regresu? Obie te formy finansowania należności finansowych wykazują różnice, które będą miały wpływ na przyszłe działania. Największą różnicą obu usług jest lokowanie ryzyka niewypłacalności odbiorców. To z pewnością ważne zagadnienie dla każdego przedsiębiorcy, gdyż warunkuje zarządzanie portfelem należności firmy.

Faktoring pełny – pełne bezpieczeństwo

Czym charakteryzuje się faktoring pełny (inaczej faktoring bez regresu)? Przy wyborze tej opcji ryzyko niewypłacalności kontrahentów spada na faktora. Jest to możliwe, ponieważ należności są zabezpieczane przez faktora. To rozwiązanie sprawia, że przedsiębiorca eliminuje ryzyko braku zapłaty kontrahentów za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Dzięki temu właściciel firmy może skupić się na jej działaniach bez obaw o zaległe należności.

Faktoring niepełny – jak dobrze znasz swoich kontrahentów?

Gdy zdecydujemy się na faktoring niepełny (inaczej faktoring z regresem), sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tutaj należy liczyć się z tym, że faktor wykupuje należności, ale nie przejmuje ryzyka niewypłacalności odbiorców przedsiębiorcy. Gdy płatności ze strony odbiorcy nie zostaną uregulowane, klient musi zwrócić faktorowi zaliczkę, którą otrzymał za wykup należności. Termin na zwrot zaliczki nazywany jest okresem regresu
i wynosi on najczęściej 60 dni.

Wszystko jasne, ale co wybrać?

Każdą firmę powinno rozpatrywać się jako indywidualny przypadek, dlatego na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw, które mogą pomóc
w podjęciu tego wyboru. Istotna jest przede wszystkim znajomość branży i rynków zbytu. Ważne jest również doświadczenie firmy ze współpracy z partnerami biznesowymi. Powinniśmy także zwrócić uwagę na to, z jakiego kraju pochodzą firmy, z którymi współpracujemy. Jednak jeśli nadal pojawiają się wątpliwości, warto skorzystać z usług firmy faktoringowej, która pomoże w podjęciu tego wyboru, np. Bibby Financial Service, która na działa na rynku od wielu lat i ma doświadczenie we współpracy zarówno z małymi przedsiębiorcami, jak i dużymi firmami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com