Księgowość uproszczona – wady i zalety

Sposób prowadzenia firmowej księgowości uzależniony jest przede wszystkim od specyfiki i rozmiaru działalności gospodarczej. Małe firmy mają możliwość skorzystania z tak zwanej uproszczonej księgowości. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Czym jest księgowość uproszczona?

Uproszczona księgowość to prowadzenie dokumentacji księgowej w nieco ograniczonym zakresie. Przedsiębiorcy są zobowiązani jedynie do podawania podstawowych, bazowych informacji na temat prowadzonej działalności. Do skorzystania z tej formy uprawnione są małe podmioty, niegenerujące dużych zysków. W ramach tego należałoby wymienić zarówno osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność oraz spółki cywilne, których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych nie przekraczają kwoty 2 milionów euro w danym roku podatkowym.

W jaki sposób prowadzi się księgowość uproszczoną?

Co również istotne, księgowość uproszczoną prowadzi się w trzech możliwych formach: karty podatkowej, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a także w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wybór jednej z tych form uwarunkowany jest wyborem formy opodatkowania działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą zostać zobligowani do prowadzenia dodatkowych ewidencji, takich jak chociażby ewidencja środków trwałych lub ewidencja przebiegu pojazdu dla celów PIT lub VAT.

Zalety księgowości uproszczonej

Niewątpliwie największą zaletą księgowości uproszczonej jest wygoda. System ten jest na tyle łatwy i nieskomplikowany, że wprawieni przedsiębiorcy, mający chociażby podstawową wiedzę na ten temat, mogą samodzielnie prowadzić swoje sprawy, bez korzystania z usług biur księgowych. Z kolei nawet jeżeli zdecydują się na usługi księgowego, nie zapłacą wiele. Internetowe biura rachunkowe, jak chociażby https://www.podatkomat.pl/, oferują usługi w bardzo przystępnych dla przedsiębiorcy cenach. Dodatkowo małą księgowość można prowadzić wyłącznie w wersji online, co daje przedsiębiorcy stały wgląd w dokumentację podatkową firmy. Mniej formalności to również mniej obowiązków i rzadsza konieczność wizyt u swojego księgowego.

Wady księgowości uproszczonej

Z kolei do wad tego rozwiązania należałoby zaliczyć przede wszystkim małą przejrzystość dokumentacji. Przy pełnej księgowości widoczny jest praktycznie każdy przepływ pieniężny, co pozwala na skuteczniejsze planowanie strategii działalności firmy. Mała księgowość nie daje nam natomiast tak wielu istotnych informacji i nie pozwala na dokonywanie szerokiej analizy finansowej firmy. Poza tym mała księgowość zarezerwowana jest wyłącznie dla małych podmiotów, osiągających niewielkie, roczne przychody. Duże przedsiębiorstwa nie mają zatem nawet możliwości wyboru, czy wolałyby skorzystać z tej formy, czy też z opcji pełnej księgowości.

Prowadzenie księgowości – co wybrać?

Niezależnie od tego, na którą formę prowadzenia księgowości się zdecydujemy (albo do której zostaniemy zmuszeni przez obowiązujące przepisy), dla rzetelnego i kompleksowego sporządzania dokumentacji podatkowej, warto zdecydować się na usługi biura podatkowego. Jeżeli nie przepadamy za osobistymi, częstymi wizytami u księgowego, ciekawą opcją może okazać się biuro rachunkowe online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com