Księgowość spółki z o.o. online a księgowość tradycyjna. Którą powinieneś wybrać?

Spółki kapitałowe prawa handlowego mają obowiązek prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Dla przedsiębiorców to duże utrudnienie dlatego wielu z nich korzysta z usługi biura rachunkowego. Jednocześnie w dobie internetu coraz większą popularność zyskuje księgowość z wykorzystaniem zaprojektowanych specjalnie do tego celu platform cyfrowych.

Przeczytaj, co bardziej się opłaca – księgowość spółki z o.o. online czy klasyczna forma usługi?

Na czym polega księgowość tradycyjna?

Popularnym modelem obsługi rachunkowej w wielu przedsiębiorstwach wciąż jest korzystanie z zewnętrznego biura księgowego. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz zatrudniać specjalisty i nie ponosisz ryzyka jego ewentualnego błędu.

Klasyczna księgowość działa w ten sposób, że przedsiębiorca dostarcza do biura wszystkie dokumenty istotne z punktu widzenia rozliczenia przedsiębiorstwa. Będą to zwłaszcza faktury, rachunki i dokumenty kasowe oraz dokumenty powstałe w związku z zatrudnieniem pracowników.

Rolą księgowego jest prowadzenie odpowiednich ewidencji i rejestrów, składanie deklaracji podatkowych i rozliczanie osób zatrudnionych. Zazwyczaj utrzymuje on także kontakt z organami administracji, ZUS i US.

Usługa pełnej księgowości w dużej mierze zależy od ilości generowanych miesięcznie w firmie dokumentów i stopnia ich skomplikowania. Koszt obsługi większej firmy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest wysoki koszt usługi i konieczność fizycznego dostarczenia dokumentacji do biura rachunkowego.

W tym wariancie nie masz też podglądu w to, co dzieje się w Twojej firmie od strony księgowej. Ewentualne raporty zazwyczaj otrzymujesz raz w miesiącu.

Jak działa księgowość spółki z o.o. online?

Alternatywą dla klasycznego modelu jest skorzystanie z księgowości spółki z o.o. online. Polega to na współpracy między biurem rachunkowym a przedsiębiorcą z wykorzystaniem specjalnej platformy internetowej.

Za jej pomocą firma nie tylko może przesyłać niezbędne dokumenty przez internet, ale też zyskuje podgląd wszystkich operacji, których dokonuje księgowy na jej profilu. To także ogromna oszczędność czasu i możliwość nawiązania współpracy bez względu na siedzibę podmiotu.

Dzięki platformie możesz zapoznać się z sytuacją Twojego przedsiębiorstwa w dowolnym czasie, bez konieczności odwiedzania biura rachunkowego. Oczywiście, korzystając ze współdzielonej platformy, nadal masz kontakt z pracownikami biura, ale wiele rzeczy dzieje się automatycznie.

Jakie funkcje może oferować księgowość spółki z o.o. online?

Nowoczesne platformy do księgowania pozwalają uprościć wiele czynności. Za ich pomocą księgowy może m.in. :

  •       wygenerować odpowiednie dokumenty,
  •       prowadzić niezbędne bazy danych i ewidencje,
  •       obliczać składki i wysokość podatków,
  •       obsługiwać rozliczenie pracowników.

Wszystkie te funkcje dostępne są z poziomu jednego programu. Co oznacza dla Ciebie prostsza i szybsza księgowość? Przede wszystkim niższe koszty usługi!

Koszt obsługi przez Internet może być niższy nawet o 15%.

Kolejną zaletą jest automatyczna aktualizacja zasobów programu i dopasowanie ich do obowiązujących przepisów prawa. Dzięki temu biuro rachunkowe pracuje szybciej, a Ty możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ ryzyko błędu jest zredukowane do minimum.

Czy księgowość spółki z o.o. online to same zalety?

Jeżeli rozważasz nawiązanie współpracy z biurem księgowym przez internet, pamiętaj, że na początku taki kontakt może wydawać się ograniczony. Dla Ciebie to także konieczność zapoznania się z zasadami działania platformy tak, aby komunikacja mogła przebiegać płynnie.

Korzystanie z aplikacji wymaga też samodzielności, ponieważ pewne czynności będziesz musiał wykonać sam (np. wprowadzić dokumenty do systemu).

W perspektywie długofalowej oszczędności czasu i wydatków taki wybór wydaje się idealny dla małych i średnich firm, dla których liczą się realne oszczędności bez utraty na jakości w stosunku do tradycyjnej obsługi księgowej.

Odkryj, że usługi profesjonalnego biura rachunkowego nie muszą być drogie. Wybierz księgowość spółki z o.o. online i postaw na nowoczesność!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com