Krótka historia znaków graficznych

Dlaczego dobre logo dla firmy jest na wagę złota? Czy w czasach prehistorycznych znane były znaki graficzne? Co to są fonogramy? Poznajcie historię znaków graficznych oraz kilka ciekawostek na temat logo.

Projekt logo i jego mediacja – znaki archaiczne

Znaki graficzne wydają się być synonimem współczesnego marketingu. Jednak ludzie już od czasów prehistorycznych oznakowywali przedmioty. Znaki prehistoryczne miały funkcję bardziej mistyczną niż użytkową. O ile współczesne znaki graficzne, takie jak projekt logo czy projekt ulotki służą komunikacji pomiędzy konsumentem a marką, to pierwotne znaki komunikowały ze światem paranormalnym.

Zauważmy jednak, że w obu przypadkach chodzi o mediację. A także o potrzebę obcowania z sacrum. Antropolodzy kultury zauważają ważną cechę mediacji – umiejscowienie środkowe między dwiema opozycjami. A zatem znak o charakterze mediującym ma cechy czegoś przejściowego, czegoś pomiędzy. Jest pośredni i nieoczywisty.

Rodzaje znaków graficznych:

  1. Fonogram – dźwiękowy znak graficzny. Na przykład dźwiękowe logo, czyli charakterystyczna fonetycznie kompozycja foniczna mająca być kojarzona z marką i mediująca pomiędzy nią a konsumentem.

  2. Logogram – graficzny projekt logo. Czyli stylizowane logo dla firmy. Nazwa ta ma na celu identyfikację marki, dlatego powinna zapadać w pamięć i odróżniać się na tle konkurencji. Logogram możemy zaobserwować na przykład w reklamie na budynku czy aucie. Co ciekawe, logogram składa się z trzech ważnych elementów: sloganu, sygnetu i logotypu.

  3. Piktogram – wyobraża jakąś myśl za pomocą obrazka. Piktogramy stosowali już starożytni Egipcjanie. Przykładem współczesnych piktogramów są znaki drogowe, znaki ostrzegawcze lub przeciwpożarowe. Zaletą piktogramu jest to, że pokonuje on barierę językową. Na przykład znaki przeciwpożarowe są międzynarodowe.

  4. Ideogram – oddaje myśl, ideę za pomocą grafiki.

Czy firmy rzeczywiście potrzebują logo?

Niektórym projekt logo może wydawać się wręcz ekstrawaganckim dodatkiem. Ale co byłoby gdyby firma nie miała logo? Prawdopodobnie straciłby klientów. Badania wykazały bowiem, że współcześni klienci bardzo przywiązują się do marki. Szczególnie ich podświadomość pragnie kontaktu z marką, choć wydawać nam się może, że w produkcie liczy się najbardziej jego jakość. Elementem, który przywiązuje klienta do marki jest właśnie logo.

Projekt ulotki – zaufaj profesjonalistom

A jednak samo posiadanie loga niewiele daje. Istotna jest jego jakość. Dobre logo jest z jednej strony proste a z drugiej bardzo sugestywne oraz dobrze zapada w pamięć. Dobre logo dla firmy czy dobry projekt ulotki potrafią stworzyć tylko profesjonalne firmy dysponujące wiedzą, doświadczeniem oraz intuicją i kreatywnością. Jeśli zaufasz profesjonalnej firmie, możesz liczyć także na szybką realizację. Warto sprawdzić też portfolio firmy, gdyż jest ono jej wizytówką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com