Kredyty we frankach szwajcarskich – kim są frankowicze i jak im pomagamy?

Wziąłeś kredyt we frankach szwajcarskich i znalazłeś się przez to w trudnej sytuacji? Na szczęście masz szansę na sprawiedliwość. Poznaj orzecznictwo sądów, które daje spore nadzieje, a także sprawdź, na co możesz liczyć w sądowej batalii z bankami.

Kredyty frankowe – na czym polega problem frankowiczów?

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku wiele osób zaciągnęło kredyty we frankach szwajcarskich, które ze względu na oprocentowanie na podstawie LIBOR miały być tańsze niż kredyty złotowe. Niestety banki wprowadzały kredytobiorców w błąd, nie informując ich o ryzyku wynikającym z możliwych wzrostów kursu CHF, wskutek czego kredyty frankowe nieustannie drożały, doprowadzając wiele osób do trudnej sytuacji finansowej.

Dzisiaj frankowicze, czyli osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich, skutecznie walczą w sądzie o sprawiedliwość przeciwko nieuczciwym działaniom banków udzielających kredyty CHF. Czemu zawdzięczają ten obrót spraw i na jakie rozwiązania mogą liczyć? Przekonaj się z kolejnego akapitu.

Na co mogą liczyć osoby, które wzięły kredyty we frankach?

Szanse na uzyskanie sprawiedliwości frankowicze otrzymali po orzecznictwach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 roku (tzw. wyrok ws. Państwa Dziubak) oraz Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019. W ogólnym skrócie obydwa wyroki mówią o tym, że w umowach o kredyty frankowe znajdowały się zapisy abuzywne, czyli niezgodne z porządkiem prawnym. Wskutek tego kredyty we frankach mogą zostać całkowicie unieważnione bądź „odfrankowione”, czyli uznane za kredyty złotowe.

Unieważnienie kredytu we frankach

Na takie rozwiązanie problemu mogą liczyć frankowicze, którzy podpisali z bankami umowy o kredyty frankowe, zawierające zapisy abuzywne. Unieważnienie kredytu we frankach skutkuje tym, że sąd uznaje taką umowę na niezaistniałą. W konsekwencji kredytobiorca oddaje bankowi całą sumę, jaką pożyczył w ramach kredytu, natomiast bank zwraca kredytobiorcy wszystkie opłaty, prowizje, odsetki.

Odfrankowienie kredytu

W tej sytuacji mamy do czynienia z uznaniem kredytu CHF za kredyt udzielony w polskiej walucie. Jednocześnie zachowuje się oprocentowanie takie, jakie przewidziano wcześniej w umowie o kredyt we frankach. W tej sytuacji bank musi zwrócić kredytobiorcy nadpłaty wynikające z rosnącego kursu franka szwajcarskiego.

Kredyt we frankach – kancelaria prawna pomoże Ci odzyskać pieniądze

Jakie są szanse na to, że kredytobiorcy wyjdą z tarapatów, w jakich znaleźli się przez kredyt we frankach? Kancelaria prawnicza może okazać się tu jedyną skuteczną drogą. Wynika to z faktu, że sprawy o kredyty we frankach szwajcarskich należą do trudnych, w związku z czym do uzyskania pomyślnych wyroków sądów konieczne są m.in.:

rzetelna analiza zapisów w umowie kredytowej;

zebranie i przedstawienie materiału dowodowego;

znajomość dotychczasowych orzecznictw sądów w podobnych sprawach;

rzeczowa argumentacja przed sądem.

Więcej dowiesz się z: Kredy frankowy – dlaczego sprawia tyle problemów?

To wszystko sprawia, że samodzielna walka o sprawiedliwość przeciwko bankom może okazać się bardzo trudna. W tym przypadku rozsądnie jest skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonych w sprawach o kredyty frankowe adwokatów lub radców prawnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com