Kredyt samochodowy bez weryfikacji BIK?

Samochód zwykle nie jest tanim zakupem. Wiele osób na szczęście przestaje już traktować auto jako inwestycję życia i wydatek, który ma się zwracać przez długie lata. Rośnie grupa klientów, którzy pożyczkę na samochód czy kredyt samochodowy traktują jak codzienność, a w doborze odpowiedniej formy finansowania pomaga im kalkulator rat kredytu samochodowego. W każdym przypadku uzyskanie kredytu samochodowego jest jednak związane z pozytywną historią w BIK-u.

Samochód daje nam mobilność

Bez samochodu trudno nam się obejść. Nie tylko chcemy mieć auto, ale i kojarzymy je z mobilnością. Wskazują na to wyniki badania wykonanego w 2016 roku na zlecenie Volkswagen Financial Services, Słowo „samochód” było w nim najczęściej wskazywanym przez ankietowanych spontanicznym skojarzeniem z pojęciem „mobilności”.

Zanim sięgniesz po kalkulator rat kredytu samochodowego

Aby cieszyć się nowym samochodem nie trzeba już zadłużać się na długi czas. Nie trzeba też spełniać tak rygorystycznych warunków, jak jeszcze kilka lat temu. Zanim jednak włączymy kalkulator rat kredytu samochodowego, zastanówmy się nad historią naszych dotychczasowych zadłużeń w Biurze Informacji Kredytowej, krótko nazywanym BIK-iem. Jeżeli ta historia jest pozytywna, będzie dobrze oceniana przez banki, leasingodawców czy inne instytucje finansowe.

BIK – co to takiego?

BIK gromadzi i udostępnia instytucjom finansowym informacje o „historii kredytowej” osób, które złożyły w nich wniosek kredytowy. Uzyskane dane służą do analizy zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jakie dane uzyska bank badając w BIK-u nasze indywidualne konto?

  • Wszelkie zadłużenia (kredyty, pożyczki),
  • debety na kartach kredytowych,
  • debety na rachunkach bankowych,
  • informacje o naszych zakupach ratalnych,
  • a także o kredytach, które poręczyliśmy.

Po co mieć dobrą historię w BIK?

Analiza historii kredytowej dla wielu banków może być wystarczającym materiałem do wydania decyzji kredytowej „na tak”. Jeżeli klient ma pozytywny przebieg dotychczasowych zobowiązań, może liczyć nie tylko na pozytywną decyzję, ale i szybciej ją dostanie. To nie wszystko. Dobrze rokujący kredytobiorca może uzyskać korzystniejsze warunki, np. zniesienie dodatkowych opłat czy prowizji lub niższe oprocentowanie. Nie musi więc „celować” w niekoniecznie dla siebie najwygodniejszy, ale najtańszy kredyt samochodowy.

A co ze złą historią?

Zła historia kredytowa (albo jej brak, co dotyczy wielu „początkujących” kredytobiorców)  może się przełożyć na odrzucenie wniosku o udzielenie finansowania albo przyznanie znacznie mniej opłacalnych warunków kredytu lub pożyczki. Analogicznie do korzyści uzyskiwanych dzięki dobrej historii, zła historia może oznaczać wyższe marże, prowizje, oprocentowanie, niższą kwotę kredytu niż wnioskowana i z krótszym okresem spłaty.

Bez BIK-u? Czy to możliwe?

Teoretycznie jest to możliwe, ale trudno oczekiwać, że szanujące się banki nie skorzystają z możliwości „prześwietlenia” klienta i zagwarantowania sobie bezpiecznej spłaty pożyczonej kwoty wraz z odsetkami. Nieco inaczej podchodzą do badania wiarygodności parabanki czy firmy pożyczkowe. Są wśród nich takie, które reklamują się udzielaniem pożyczek lub kredytów „bez BIK”. W takim przypadku te firmy ponoszą większe ryzyko, które muszą sobie zrekompensować. Zwykle klienci zapłacą więc dużo wyższe odsetki, marże i prowizje. Przepłacać nie warto, dlatego zawczasu pomyślmy o „budowaniu” swojej pozytywnej historii kredytowej w BIK-u.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com