Kredyt kupiecki czym jest i jakie korzyści daje?

Sposobów finansowania działalności gospodarczej jest sporo. Jedni przedsiębiorcy stawiają na kredyt, inni na pożyczki pozabankowe, a jeszcze inni – wolą skorzystać z kredytu kupieckiego. Okazuje się, że ta forma wspomagania firmowego budżetu jest dość powszechna i stanowi dobrą alternatywę dla pożyczek i kredytów. Czym jest kredyt kupiecki, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niego korzystać i jakie korzyści płyną dla przedsiębiorcy z takiego rozwiązania? Oto wszystko, co warto na ten temat wiedzieć.

Czym jest kredyt kupiecki?

Mianem tym określamy kredyt, którego jeden przedsiębiorca udziela drugiemu. Pominięte tutaj zostają zupełnie instytucje finansowe (banki, firmy udzielające pożyczek). Kredyt kupiecki (klik), zwany również handlowym lub towarowym, dzieli się na dwa typy:

  • kredyt dostawcy – to taki, w którym dostawca towarów lub usług dostarcza odbiorcy tych towarów lub usług z odroczonym terminem płatności. Może to zrobić poprzez wystawienie faktury z odroczeniem terminu płatności albo zawrzeć pisemną lub ustną umowę z odbiorcą;
  • kredyt odbiorcy – polega na wypłaceniu zaliczki na towar lub usługę, których dostawca jeszcze nie dostarczył lub nie wykonał. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku towarów bardzo drogich, których dostawca nie jest w stanie pozyskać bez utraty płynności finansowej, z bieżących środków finansowych firmy.

Jak więc widzimy, celem kredytu kupieckiego jest w szczególności zapewnienie możliwości zakupu środków niezbędnych do prowadzenia działalności przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Odroczenie płatności za towar czy usługę pozwala również kontynuować  działalność tym przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w chwilowych tarapatach.

kredyt kupiecki

Jakie są warunki uzyskania kredytu kupieckiego?

Kredyt kupiecki, zasady jego udzielania i spłaty, nie są regulowane odgórnie poprzez przepisy prawa. Oznacza to, że rozwiązania takie stanowią w gruncie rzeczy umowę między dostawcą a odbiorcą, której warunki ustalają tylko te dwie strony. Zwykle więc umowa zawierana jest między podmiotami, które mają już za sobą satysfakcjonującą współpracę – podmiot stawiający na rynku swoje pierwsze kroki raczej nie będzie mógł liczyć na tego typu ułatwienie.

Wydaje się więc, że głównym, a być może i jedynym, warunkiem otrzymania tej formy finansowania przez jedną ze stron, będzie wzajemne zaufanie, jakim darzą się przedsiębiorstwa. Odroczony termin płatności wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem dla podmiotu udzielającego kredytu. Należy także pamiętać, że zasady udzielenia go będą zależały od branży – nie w każdej obowiązują takie same reguły.

Kredyt kupiecki – zalety

Jedną z największych zalet kredytów kupieckich, która nawet dla laika widoczna jest na pierwszy rzut oka, jest możliwość otrzymania i sprzedaży towaru bez konieczności jego natychmiastowej spłaty. Natomiast dla kredytodawcy to opcja pozyskania klientów i podniesienia swojej konkurencyjności.

Kolejną istotną zaletą takiej właśnie formy finansowania jest fakt, że kredytodawca w znakomitej części przypadków nie nalicza odsetek za odroczenie płatności. Celem udzielenia tej formy wsparcia nie jest bowiem zarobek, a możliwość kontynuacji współpracy z dobrze rokującym, sprawdzonym podmiotem, który znalazł się w przejściowo trudniejszym okresie.

Warto w tym miejscu omówić w kilku słowach ubezpieczenie kredytu kupieckiego. Wiemy już, że jego udzielenie jest sporym ryzykiem dla kredytodawcy, a ubezpieczenie da mu gwarancję odzyskania środków w przypadku niewypłacalności kontrahenta. Taką gwarancją będzie oczywiście zawarcie umowy pisemnej lub wystawienie faktury, ale można się zabezpieczyć również na inne sposoby – poprzez poręczenie, zastaw lub weksel.

Nie zapominajmy również, że podmiot, z którym wcześniej nie współpracowaliśmy, warto sprawdzić w KRS lub CEIDG. W ostateczności możemy poszukać informacji i opinii na jego temat w Internecie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com