Kredyt hipoteczny – jak wziąć i nie żałować?

Zakup mieszkania na kredyt wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem finansowym. Aby nie żałować podjętej decyzji o kredycie hipotecznym pod uwagę należy wziąć kilka ważnych rzeczy. W tym artykule podpowiadamy o czym pomyśleć przed podpisaniem umowy.

Zastanów się czy Cię stać

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania w celu uzyskania kredytu hipotecznego zastanówmy się czy stać nas na to. Zobowiązanie finansowe względem banku trwa przez co najmniej kilkanaście lat. Pierwszym krokiem powinno być dokładne obliczenie tego, ile miesięcznie wydajemy na utrzymanie oraz na własne potrzeby. Jest to niezwykle istotne, gdyż musimy przygotować się na to, że sporą część swojej wypłaty będziemy przeznaczać na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych. Stabilne źródło dochodu do podstawa do tego, aby wziąć kredyt hipoteczny. Podsumowując – na kartce czy na komputerze obliczmy i zapiszmy ile pieniędzy miesięcznie przeznaczamy na utrzymanie oraz inne wydatki.

Następnie od swoich dochodów odejmijmy obliczoną kwotę. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile jesteśmy w stanie miesięcznie przeznaczyć na ratę. Pamiętajmy, że życie potrafi zaskoczyć, niestety czasem też negatywnie, dlatego pod uwagę należy wziąć nieoczekiwane wydatki, takie jak na przykład wizyta w szpitalu. Warto też pomyśleć o tym, że raz na jakiś czas będziemy chcieli udać się na wymarzony urlop. Jeżeli całą swoją pensję wydamy na utrzymanie oraz kredyt to nic nam nie zostanie. Z początku może wydawać się, że jakoś damy radę, ale z czasem okaże się, że będziemy bardzo żałować tego, że zaciągnęliśmy kredyt.

Zapoznaj się dokładnie z ofertą banków

Kredyt hipoteczny jest obecnie najpopularniejszym produktem kredytowym oferowanym przez banki. Dzięki temu mamy możliwość wybrania oferty najkorzystniejszej dla siebie. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na całkowity koszt kredytu oraz to, co dokładnie proponuje nam bank. Niektóre instytucje wymagają zakupu dodatkowych ubezpieczeń przez co wysokość spłacanej kwoty znacząco wzrasta. Sprawdź kredyt mieszkaniowy w Total Money.

Przeczytaj umowę

Wybraliśmy bank, spełniliśmy wszystkie warunki i zostało nam tylko podpisać umowę kredytową. To ostatni i najważniejszy punkt całego procesu. Poświęćmy czas na to, aby dokładnie ją przeczytać. Niestety często praktykowane jest to, że gdzieś w środku kilkustronicowej umowy znajduje się zapis o dodatkowych opłatach związanych na przykład z wykupieniem nieobowiązkowego ubezpieczenia. Jeżeli któryś z punktów nie jest dla nas jasny lub się z nim nie zgadzamy to nie bójmy się skonsultować tego z przedstawicielem banku.

Jego obowiązkiem jest dokładne wytłumaczenie nam każdego punktu umowy, nawet jeżeli miałoby to potrwać wiele godzin. Na szczęście w przypadku zmiany zdania odnośnie umowy przysługuje nam prawo do odstąpienia od niej w ciągu 14 dni od podpisania bez podawania powodu. Mając taką możliwość mimo wszystko potraktujmy tę sprawę bardzo poważnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com