Kredyt gotówkowy – co warto sprawdzić?

Szukasz dostosowanego do swoich potrzeb i budżetu kredytu gotówkowego? Nie sięgaj po przypadkowy produkt! W artykule wyjaśnimy, co warto sprawdzić, aby wybór okazał się strzałem w dziesiątkę.

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany osobie fizycznej z przeznaczeniem na dowolny cel konsumpcyjny. Środkami z kredytu możesz więc sfinansować świąteczne prezenty, sylwestrowy wyjazd, remont mieszkania lub zakup nowego sprzętu grającego.

Zanim wybierzesz kredyt

Choć propozycje kredytów gotówkowych oferowane przez poszczególne banki na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, to tylko pozory. Aby decyzja o zaciągnięciu zobowiązania okazała się trafiona, a rata kredytowa nie obciążyła nadmiernie domowego budżetu, zanim wybierzesz „ten jedyny”, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków. Analizując parametry poszczególnych ofert, zwróć uwagę zwłaszcza na kilka kluczowych kwestii.

Co warto sprawdzić?

Zanim wybierzesz kredyt gotówkowy, sprawdź dokładnie:

  • ile za niego zapłacisz. Wiele osób, które analizują oferty kredytów gotówkowych, zwraca uwagę przede wszystkim na oprocentowanie. Nie da się ukryć, że ten parametr powinien być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru produktu. Wbrew pozorom nie ilustruje jednak całego kosztu zobowiązania. Aby wiedzieć, ile dokładnie zapłacisz za kredyt gotówkowy, sprawdź jego RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania kredytu. Na tę poza odsetkami składają się także inne koszty okołokredytowe: prowizja czy ewentualne ubezpieczenie;
  • jakich dokumentów wymaga bank. Większość banków wymaga od wnioskujących dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego wysokość i źródło dochodu. Zanim złożysz wniosek, wejdź na stronę internetową kredytodawcy i upewnij się, jakie zaświadczenia będziesz musiał dostarczyć;
  • jak długo będziesz musiał czekać na decyzję i wypłatę środków. Często zdarza się, że pieniądze z kredytu gotówkowego służą kredytobiorcom do sfinansowania nieprzewidzianych wydatków – np. kosztownej naprawy samochodu. Zwłaszcza w takim przypadku czas staje się równie cenny, co pieniądze. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź, jak długo bank weryfikuje wniosek i w jakim czasie wypłaca pieniądze. Choć te wartości w zależności od konkretnego przypadku mogą nieznacznie się różnić, zdecydowanie lepiej wybrać ten, który deklaruje przeprowadzenie całej procedury w 24 godziny, aniżeli taki, który daje sobie na to 48, czy nawet 72 godziny;
  • czy bank umożliwia przeprowadzenie całej procedury wnioskowania online i w jaki sposób dba o bezpieczeństwo wnioskujących. Druga fala pandemii COVID-19 potężnie zatrzęsła bezpieczeństwem Polaków. Wiele osób boi się dziś o zdrowie swoich i swoich bliskich. Aby wyeliminować niepotrzebne ryzyko, wybierz bank, który pozwala zrealizować całą procedurę przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź także, w jaki sposób zabezpiecza wrażliwe dane osobowe wnioskujących.

Przykład

Jednym z najskuteczniejszych i najpowszechniejszych sposobów zabezpieczania danych kredytobiorców podczas procedury przyznania kredytu gotówkowego online jest ta stosowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów.

Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, a kredytobiorca zaakceptuje warunki kredytu, będzie musiał potwierdzić, że… jest dokładnie tą osobą, za którą się podaje.

Aby to zrobić, konieczne będzie przelanie na konto banku z innego rachunku pożyczkobiorcy kwoty 1 zł. Kiedy przelew zostanie zaksięgowany, bank będzie mógł zweryfikować, czy dane osobowe właściciela rachunku są tożsame z tymi, które figurują we wniosku kredytowym.

W niektórych przypadkach konieczne może być także dostarczenie skanu zdjęcia dokumentu tożsamości.

Kredyt gotówkowy online to wygodny i szybki sposób na sfinansowanie wydatków. Także tych, które nie mogą czekać. Aby okazał się realnym wsparciem i nie nadwyrężył kieszeni, znajdź ten, który będzie tani, a jego pozyskanie – wygodne. Analizując oferty poszczególnych banków i wnikliwie czytając zapisy umowy i regulaminu, unikniesz przykrych niespodzianek, pozostawiając miejsce jedynie na… radość ze spełnionych marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com