Kredyt bankowy stanowi jedno ze źródeł finansowania obcego. Bardzo chętnie sięgają po niego zarówno nowo powstałe przedsiębiorstwa, jak i te, które od dłuższego czasu działają na rynku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firm?
Zdolność kredytowa firmy
Banki, w przypadku kredytów dla firm, sprawdzają przede wszystkim ich zdolność kredytową. Dlatego też właściciele muszą przedstawić dokumentację finansową, na którą składają się pełne sprawozdania finansowe za rok bieżący oraz poprzedni, zaświadczenie o niezaleganiu w płatnościach podatków oraz składek ZUS, plan finansowy na kolejne lata, jeśli mowa o kredycie inwestycyjnym. Firmy w dobrej kondycji finansowej nie posiadają żadnych zaległości płatniczych, a co więcej obracają środkami finansowymi, za pomocą których będą mogły spłacić kredyt. Banki bardzo często oceniają nie tylko samą firmę, ale również jej właścicieli. To ich majątek stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu na wypadek, gdyby w międzyczasie firma zakończyła swoją działalność. Właściciel będzie więc musiał przedstawić dokumenty, które potwierdzą jego zdolność kredytową. Wśród nich należy wymienić: deklarację PIT za rok bieżący oraz poprzedni, wyciągi bankowe potwierdzające dochody, zaświadczenie o dochodach małżonka, jeśli nie została ustalona rozdzielność majątkowa. Czasami firma z niską zdolnością kredytową może zaciągnąć zobowiązanie, jeśli majątek właściciela będzie stanowił odpowiednie zabezpieczenie.
Historia kredytowa
Każdy bank sprawdza nie tylko zdolność, ale i historię kredytową firmy. Te dwa pojęcia często traktowane są jednoznacznie, lecz w praktyce historia kredytowa jest częścią zdolności kredytowej. Otóż banki interesują się tym, czy dana firma nie posiada w momencie składania wniosku niespłaconych zobowiązań finansowych, a więc czy nie figuruje w bazach dłużników. Banki sprawdzają także, czy przedsiębiorca dotychczas sumiennie spłacał zobowiązania spółki. Jeśli tak, to firma charakteryzuje się dobrą historią kredytową, a więc ma o wiele większe szanse na pozyskanie finansowania. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy przedsiębiorstwo posiada złą historię kredytowania. Co ważne, banki sprawdzają także historię kredytową właścicieli firm. W ostatnim czasie popularny stał się kredyt dla firm bez bik, czyli bez sprawdzania baz dłużników. Należy mieć jednak na uwadze, że w praktyce nie chodzi o kredyt, a o pożyczkę, której udzielają nie banki, a firmy pożyczkowe. Rzeczywiście, niektóre z nich mają w swojej ofercie kredyt dla firm bez bik – produkt adresowany do przedsiębiorstwa w złej kondycji finansowej bądź takiego, które dopiero rozpoczyna swoją działalność i takiej historii jeszcze nie posiada. Niemniej jednak pożyczka ta jest wysoko oprocentowana, a dodatkowo zazwyczaj można uzyskać niewielkie jej kwoty. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofercie przed podpisaniem umowy. Doradztwo kredytowe może także okazać się pomocne.
Dodatkowe zabezpieczenia
Majątek właściciela firmy stanowi swego rodzaju zabezpieczenie spłaty kredytu, niemniej jednak banki mogą domagać się także innego rodzaju zabezpieczeń. Wśród nich często wymienia się ubezpieczenie, którego składkę musi pokryć oczywiście kredytobiorca. Zwykle składka jest dość wysoka, lecz w przypadku niemożności spłacania kredytu, zrobi to za firmę ubezpieczyciel. Banki mogą domagać się również zastawu – zazwyczaj na cennych przedmiotach, takich jak na przykład samochód czy metale szlachetne. Popularny jest również zastaw na nieruchomości, jaką posiada firma bądź jej właściciel. Mowa wtedy o kredycie hipotecznym, którego zabezpieczenie stanowi dom, mieszkanie czy budynek gospodarczy. Im mniejsza zdolność kredytowa firmy, tym większego zabezpieczenia może domagać się bank. To samo ma miejsce w odniesieniu do kwoty kredytu – im wyższa, tym większe zabezpieczenie będzie przez bank wymagane. Warto mieć na uwadze, że po okresie kredytowania przedmiot zastawu przechodzi na własność przedsiębiorcy, jednak nie ma możliwości odzyskania pieniędzy na przykład za składkę ubezpieczeniową. Dlatego też warto dobrze przeanalizować dodatkowe warunki kredytowania, które mogą okazać się kosztowne.
Polecamy:
– Frytki w dostawie – problematyczne? Już nie! Sprawdź, jak dobrze serwować frytki na wynos
– Korzystanie z centr logistycznych – co warto wiedzieć?