Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów kredytowych?

Wybór oferty kredytowej to odpowiedzialne zadanie, które wymaga choć podstawowego rozpoznania propozycji dostępnych na rynku. Coraz mniej osób ma jednak czas, aby przyglądać się ofercie każdego banku z osobna, a trzeba pamiętać, że na rynku dostępne są jeszcze pożyczki i kredyty od firm pozabankowych. Jak odnaleźć się w tym morzu propozycji?

  1. Dlaczego nie warto wybierać pierwszej oferty?
  2. Po co nam kalkulator kredytowy?

Dlaczego nie warto wybierać pierwszej oferty?

Coraz więcej ofert kredytowych konstruowanych jest w taki sposób, aby osoby rozważające pożyczkę zdecydowały się na daną ofertę prawie natychmiast. Nie warto jednak ulegać takiej presji. Oferta, która z pozoru może się wydawać bardzo atrakcyjna, wcale taka być nie musi. Wiele kosztów, dodatkowych zobowiązań jest ukrytych w szczegółowych danych do umowy. Czasami nawet korzystna oferta może mieć konkurencję w postaci propozycji innego banku. Liczy się nie tylko stopa oprocentowania, RRSO, ale także opłaty dodatkowe, ewentualne ubezpieczenie kredytu i inne koszty, które składają się na całość raty. Dla wielu osób będzie również ważna zdolność kredytowa, jakiej wymagają poszczególne banki lub firmy pozabankowe. Na wszystkie te elementy warto zwracać uwagę. Z tego też powodu nie warto decydować się na pierwszą dostępną ofertę, szczególnie jeśli mowa o niemałym kredycie. Nawet jednak przy niewielkiej pożyczce różnice rzędu kilkudziesięciu złotych ostatecznie mogą złożyć się na znaczącą stratę lub znaczący zysk.

Po co nam kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy szybko i sprawnie chcą obliczyć swoją potencjalną ratę związaną z konkretną kwotą pożyczki i okresem kredytowania. Dzięki takim narzędziom nie trzeba samodzielnie dokonywać obliczeń, robić porównań między ofertami – wszystko jest precyzyjnie wyliczone i podane klientowi. Dzięki temu nie ma nieprzyjemnych niespodzianek i zaskakujących wiadomości o wyższej racie niż mogłoby się z pozoru wydawać. Ponadto, kalkulator kredytowy pomaga w szybkim porównaniu ofert kilku interesujących klienta banków lub firm pozabankowych. Bez dokonywania zbędnych obliczeń można zorientować się, w którym banku rata będzie najniższa. Co ważne, dobrze skonstruowane kalkulatory informują również, czy dana osoba będzie miała zdolność kredytową. Niektóre oferują również możliwość uwzględnienia innych, skonsolidowanych zobowiązań, co również ułatwia klientowi zorientowanie się we własnej sytuacji finansowej z punktu widzenia kredytodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com