Korzyści z wykorzystania metody Extended DISC w rozwoju zawodowym

Możliwość rozwoju zawodowego to jedna z kluczowych motywacji, która zatrzymuje pracowników w firmie. W związku z tym menedżerowie i pracownicy HR muszą dbać o to, aby wspierać zatrudnionych w zdobywaniu nowych kompetencji. Jak w tym kontekście może pomóc badanie Extended DISC?

Na czym polega badanie Extended DISC?

Extended DISC to narzędzie biznesowe, które swoje korzenie ma w teorii Carla Gustava Junga o 4 podstawowych typach zachowań ludzkich. To niezwykle proste we wprowadzaniu w firmie badanie, które dostarcza kluczowych informacji na temat stylu komunikacji, sposobów reagowania na stres oraz czynników motywujących wybranej osoby. Można je także wykorzystać w kontekście całego zespołu, wówczas pozwala lepiej zrozumieć dynamikę zachowań i komunikacji w grupie. Co istotne Extended DISC nie jest testem psychologicznym, nie weryfikuje także wiedzy branżowej.

Cztery typy zachowań wg Extended DISC

Współcześnie teorie Junga dzieli się na cztery strefy, które odpowiadają przedstawiające czterem podstawowym stylom ludzkich zachowań. Umieszcza się je na dwóch przeciwstawnych osiach: Percepcja – Intuicja oraz Myślenie – Uczucie:

  1. Styl D to Dominance (Dominacja). Osoba, która charakteryzuje się jego cechami, jest m.in.  wymagająca, twarda, ma duszę inicjatora i “gen” rywalizacji. Jednocześnie są to osoby niezależne i skoncentrowane na sobie. To często naturalni przywódcy, którzy lubią angażować się w wiele projektów jednocześnie. Ich styl komunikacji to dominacja nad współrozmówcami.
  2. Kolejny styl to I – Influence (Wpływ), który charakteryzuje się optymizmem i otwartością. Opisuje osobę lubiącą rozmawiać i zorientowaną na innych. To osoba, która lubi rozmawiać, jest zorientowana na ludzi, ale jednocześnie może obawiać się odrzucenia przez innych. Oznacza to, że będzie miała trudności w udzielaniu negatywnego feedbacku, ponadto może być mało skupiona na szczegółach konkretnych zadań, bliżej jej będzie do inspirowania innych pomysłami.
  3. Trzeci styl to S – Steadiness (Stabilność). W jego wypadku mówimy o osobie ostrożnej, cierpliwej i skromnej. Innymi słowy, jest to dobry słuchacz, który rzadko zabiera głos z własnej inicjatywy. Jednocześnie styl S charakteryzuje osobę wzbudzającą zaufanie.
  4. Ostatni styl to C – Compilance, czyli Sumienność. Łatwo po samej nazwie stylu zrozumieć, jaka jest jego charakterystyka. Osoby w stylu C są wierne formalnym zasadom, ponadto posługują się logiką i świetnie nadają się na analityków. Co jednak się ze sobą wiąże, są dość krytyczne względem swojej pracy, ponadto unikają komunikacji 1:1 i walki o swoje racje.

Extended DISC a rozwój zawodowy

Narzędzie biznesowe Extended DISC pozwana odkryć obszary, w których dany pracownik może się rozwijać. W szczególności dotyczy to kompetencji, które rozumiemy jako miękkie, skoncentrowane wokół komunikacji, reagowania na stres czy różnorodne czynniki motywacyjne. Poznawanie danych na temat pracowników to doskonały sposób dla menedżerów, którzy chcą podjąć decyzję w sprawach rozwojowych, np. przydzielając pracownikowi innego rodzaju zadania lub wybrać specjalistyczne szkolenie.
Assessment Center – czym jest i dlaczego warto z niego skorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com