Korniki – czym są korniki, a czym szkodniki drewna?

Bez dwóch zdań korniki można nazwać postrachem mebli wykonanych z drewna, jak i drzewek zasadzonych w naszym ogrodzie. Drewno jest bardzo trwałe i wygląda efektownie, dlatego dość często jest gości w naszych domach. Musimy jednak uważać na szkodniki drewna, które najczęściej atakują parkiet, meble, stropy, czy więźbę dachową. Jak wyglądają? Czym różnią się od szkodników drewna?

Korniki – nie mile widziani goście

Korniki i wszystkie inne insekty czy owady, które niszczą drewno to nie mile widziani w goście w każdym domu. W praktycznie każdym mieszkaniu czy domku jednorodzinnym znajduje się coś drewnianego. Elewacja niektórych domów również może zostać wykonana z drewna. Tak więc korniki są bardzo groźne. Gdy już zagoszczą w naszych pieleszach próbujemy się ich pozbyć domowymi sposobami, bądź korzystamy z usług profesjonalnej firmy.

Jak rozpoznać korniki?

Najprościej opisać je można jako kuzyna chrząszcza. Są malutkie i osiągają zaledwie 5-6 milimetra. Są koloru ciemnobrązowego i mają czułki. Wyróżnianiami kilka odmian. Najbardziej znany i niebezpieczny jest kornik drukarz. Jeden osobnik jest w stanie zniszczyć cały las. Zagrożeniem dla sosen jest kornik ostrozębny. Kochają ten rodzaj drzew. Rozpoznasz go, ponieważ jest dużo mniejszy i jaśniejszy. W domu najczęściej możesz napotkać się na kołatka domowego, czy spuszczela pospolitego. Wyryte milimetrowe dziury w ulubionym stole to ich zasługa. Owady, które uwielbiają drewno, wgryzają się w nie i drążą tunele, w których pozostawiają swoje odchody. Zainteresują się takim rodzajem drewna, które posiada dużo składników pokarmowych. Ich przysmakiem jest młode drewno. Drewno zawierające pleśń czy grzyb również zainteresuje te szkodniki.

Czym różni się kornik od szkodników drewna?

Korniki to tak naprawdę pasożyty, które można spotkać w lasach. To one są odpowiedzialne za niszczenie żywych drzew. Te chrząszcze, które sieją spustoszenie na naszych meblach to właśnie szkodniki drewna. Jednak dla większości ludzi kornik to kornik. Nie odróżniamy od siebie tych żyjątek. Podsumowując, kornik nie dotyka „martwego” drewna – żeruje na drzewach i to najczęściej na liściastych. Te owady, które widzisz w domu to szkodniki drewna. Starajmy się określać te owady poprawnie. Używamy błędnych określeń, ponieważ larwy korników żerują w korze. Dla nas każdy szkodnik drewna to kornik.

Jak pozbyć się z domu szkodników drewna?

Jest to bardzo skomplikowany proces, by podejmować się walki ze szkodnikami drewna na własną rękę. Wpisując w wyszukiwarkę, jakie są sposoby na ich wyeliminowanie, na pewno napotkasz się na treści, że pomaga ocet, cebula przekrojona na pół, czy wstrzykiwanie w dziurki terpentynę. Najrozsądniejszym posunięciem będzie wynajęcie profesjonalnej firmy, która usunie te pasożyty za pomocą dezynsekcji beztlenowej. Czasem warto jest zapobiegać problemom. Obserwuj regularnie swoje drewniane konstrukcję. Najłatwiej będzie kontrolować te zamieszczone w domu, ponieważ obecność tych szkodników możesz tylko zauważyć, a i usłyszeć. Rób to regularnie a twoja altana, ogrodzenie czy inne drewniany elementy zostaną uchronione.

Polecamy:
Co powinna mieć nowoczesna strona www?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com