Korekcja pryzmatyczna – czym jest i zdiagnozować problem?

Korekcja pryzmatyczna jest stosowana w okularach dla niektórych osób z podwójnym widzeniem. Dzieje się tak, gdy ktoś widzi dwa oddzielne obrazy jednego obiektu. Pryzmat pomaga wyrównać dwa obrazy, dzięki czemu widoczny jest tylko jeden obraz.

Dlaczego ludzie widzą podwójnie?

Zwykle widzimy jeden obraz dwojgiem oczu, ponieważ światło pada na tę samą część siatkówki w każdym oku. W przypadku podwójnego widzenia widoczne są dwa obrazy, ponieważ światło pada na różne części siatkówki.

Jak korekcja pryzmatyczna naprawia podwójne widzenie?

Pryzmat dodany do okularów ugina światło, zanim przejdzie przez oko. Światło jest przekierowywane we właściwe miejsce na siatkówce w każdym oku. Mózg następnie łączy te dwa obrazy w jeden, wyraźny obraz.

Czy pryzmat naprawi moje podwójne widzenie?

Pryzmat może naprawić podwójne widzenie spowodowane niewspółosiowością oka, gdy jest spowodowane przez:

  • Problemy z mięśniami oka, takie jak miastenia, choroba Gravesa-Basedowa lub zez

  • Problemy neurologiczne (związane z mózgiem), takie jak urazy głowy, udar, migrena lub guz

  • Problemy związane z nerwami, takie jak stwardnienie rozsiane lub cukrzyca

Podwójne widzenie ma wiele przyczyn, a pryzmat nie jest pomocny we wszystkich typach podwójnego widzenia. Ponieważ może to być oznaką poważnego stanu zdrowia, ważne jest, aby dowiedzieć się, co powoduje podwójne widzenie, a w tym może pomóc dobry salon optyczny Warszawa Bródno.

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli twoje podwójne widzenie:

  • jest nowe

  • jest spowodowane niewspółosiowością oka

  • dzieje się z nieznanych przyczyn

Podobnie jak wtedy, gdy chcesz dobrać zwykłe okulary, potrzebujesz osobistego badania, aby sprawdzić swój wzrok. To jedyny sposób na uzyskanie właściwej recepty. Podczas badania okulista może wykonać jeden lub więcej testów, aby ocenić, czy potrzebujesz pryzmatu.

Na przykład test Hirschberga. Ten podstawowy test pomaga sprawdzić, czy nie masz zeza. Światło pióra skierowane jest w oczy. Odbicie światła powinno pojawić się w środku źrenicy w każdym oku. Jeśli odbicie jest poza środkiem w jednym lub obu oczach, może wystąpić zez. Test Krimskiego – ten test pomaga zmierzyć stopień niewspółosiowości. To jak test Hirschberga, ale z pryzmatem. Patrząc w latarkę pióra, przed okiem umieszczane są pryzmaty o różnej mocy. Kiedy pryzmat przenosi odbicie w każdym oku do środka, znaleziono prawidłowy pomiar pryzmatu.

Są też testy okładkowe. Istnieją trzy rodzaje testów okładek. W teście zakrywania/odkrywania jedno oko jest zakryte, a drugie odkryte. Lekarz szuka jakiegokolwiek ruchu w oku, które jest nieosłonięte. Test pryzmatu i alternatywnej osłony powoduje naprzemienne zakrywanie obu oczu, podczas gdy pryzmat jest umieszczany przed jednym okiem. Mierzy przesunięcie (różnicę) między dwojgiem oczu, aby znaleźć odpowiedni pryzmat, aby naprawić podwójne widzenie. W teście tego typu każde oko widzi pionową lub poziomą linię. Przesunięcie tych obrazów pozwala lekarzowi określić, jaki rodzaj podwójnego widzenia masz. Pryzmaty służą również do pomiaru odległości między dwoma obrazami i podania wartości recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com