Kontrola kluczem do oszczędności

Doba cyfryzacji niesie ze sobą wiele zmian, z których część nam odpowiada, a część jak zawsze zupełnie nie trafia w nasze gusta. Podobnie jak ze wszystkim, tak również z elektroniką jest tak, że ogółu nie zadowoli, jednakże ważne jest aby umieć wykorzystać z niej to, co jest użyteczne i znaleźć w sobie odrobinę dobrej woli dla oswojenia się z postępem technologii, gdyż jest on zwyczajnie nieunikniony.

Cyfrowe rozliczenia podatkowe, elektroniczne karty pracy, karty płatnicze działające na zasadzie pay-pass, to tylko początek możliwości jakie stawia przed nami współczesna elektronika. Daje nam również systemy monitoringu, bazy danych oraz rozmaite arkusze kalkulacyjne i rozliczeniowe znacznie ułatwiające życie i pozwalające oszczędzić sporo czasu podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Istnieje bardzo wiele systemów ułatwiających kontrolę nad firmą, jednak rzadko kiedy kontrola ta ma tak duże znaczenie jak ma to miejsce w przypadku firmy związanej z transportem lub eksploatacją maszyn.

Podstawa do oszczędności

Zagadnienia związane z transportem należą do najbardziej złożonych w procesie przewidywania. Wypadek na drodze, korek lub remont odcinka drogi to terminy pojawiające się w sennych koszmarach niejednego przedsiębiorcy, który zysk wiąże na ogół z czasem dostawy towaru i ilością spalonego paliwa. Optymalizacja całego układu parametrów, pozwalająca na płynne funkcjonowanie firmy w przypadku rozbudowanej floty pojazdów staje się wielokrotnie bardziej złożona, dlatego też wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z pomocy systemu monitorującego dla pojazdów i maszyn. System taki zazwyczaj zbudowany jest modułowo, co oznacza, że nadawać się będzie zarówno dla managerów zajmujących się rozliczeniem firmowej floty samochodów osobowych, jak i dla tych, którzy rozliczają samochody dostawcze, ciężarowe, a nawet maszyny rolnicze.

Jakie moduły?

Dla przykładu program rozliczeniowy firmy TRONIK pozwala nadzorować bardzo wiele parametrów eksploatacyjnych pojazdów. Począwszy od zużycia paliwa oraz bieżącego poziomu paliwa w baku, za które odpowiedzialna jest sonda paliwa, pozwala na porównanie tego poziomu z danymi z kart paliwowych, dzięki czemu wyłapywane są chociażby tankowania w okresach niedozwolonych, takich jak weekendy czy święta. System pozwala rozliczać udziały wykorzystania pojazdów do celów prywatnych i służbowych poprzez odniesienie danych do schematów czasów pracowniczych i kalendarzy pracy z uwzględnieniem nieobecności w pracy z powodu choroby, urlopu itd. Dla flot samochodów handlowych zaimplementowano moduł GPS, pozwalający zweryfikować odwiedziny u klientów na podstawie bazy danych adresów i czasów pracy pojazdów. System umożliwia automatyczne alarmowanie o niedozwolonych działaniach, takich jak chociażby obecność naszego auta pod domem handlowca w czasie gdy miał on być u klienta. Całościowo rzecz ujmując, jest to system, który na pewno nie będzie lubiany przez pracowników swobodnie traktujących swoje obowiązki, będzie za to mocno chwalony przez właścicieli firm, za oszczędności, które pozwoli uzyskać, a dotyczą one w głównej mierze zużycia paliwa i efektywniejszego wykorzystania pojazdów w czasie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com