Można śmiało powiedzieć, że mieszkając w dużych aglomeracjach większość otaczających nas dźwięków jest przypadkowa, a większość z nich nie jest zbyt przyjemna. Dźwięki mogą wpływać na nas na wiele sposobów: fizjologicznie, psychologicznie, poznawczo i behawioralnie, zmniejszając produktywność w miejscach pracy, a nawet wpływając na sprzedaż w sklepach detalicznych. Dlatego dbałość o komfort akustyczny w środowisku budowlanym jest koniecznością, nie tylko dla inżynierów i konsultantów, ale także dla architektów.
Jakość akustyczna wnętrz zależy od tego, jak dobrze kontrolowane są źródła dźwięku. Odgłosy zewnętrzne, wewnętrzne, uderzeniowe i sprzętowe są przenoszone przez powietrze lub materiał budowlany. To, jak ludzkie ucho odbiera dźwięk, zależy bezpośrednio od poziomu pogłosu i pochłaniania w budynku. W tym artykule przyjrzymy się różnym projektom architektury wnętrz i różnym sposobom zastosowania materiałów akustycznych, starając się zrozumieć dostępne opcje i formy zastosowania.
Przede wszystkim, musimy zrozumieć, że wszystkie materiały mają pewną:
• wydajność akustyczną,
• pogłos,
• absorpcję.
Oznacza to, że wszystkie powierzchnie w przestrzeni mają wpływ na komfort akustyczny otoczenia, niezależnie od tego, czy są to podłogi, sufity i ściany, czy przedmioty takie jak stoły, krzesła, ławki, meble Acustio, dzieła sztuki, a nawet ludzie w środku. Dzięki temu można łączyć i wdrażać wiele różnych rodzajów rozwiązań zgodnie z potrzebami otoczenia.
Rozwiązania akustyczne z przykładami
Na przykład miejsca takie jak restauracje, które są zamknięte i bardzo zatłoczone, wymagają dużej ochrony akustycznej. Dlatego niejedna z nich ma dach wykonany z listew z drewna sosnowego, oddalonych od siebie o 20 mm, z materiałem akustycznym na wierzchu tych listew. Dzięki temu rozwiązaniu przekształca się cały sufit w panel dźwiękochłonny, redukując hałas pogłosu o ponad 80%. Ponadto pozostałe powierzchnie w restauracji również mogą być w większości wykonane z drewna i cegły, co zapewnia skuteczną ochronę przed hałasem.
Biura i inne środowiska pracy również wymagają szczególnej uwagi akustyki, szczególnie w biurach na planie otwartym. W takich miejscach często stosuje się rozwiązania akustyczne na każdej możliwej powierzchni. Taki projekt wykorzystuje na przykład wykończenia ścian, sufitów i podłóg, aby osiągnąć komfort akustyczny, łącząc sztuczne i naturalne materiały, takie jak drewno. Każda przestrzeń ma swoje zapotrzebowanie, a na każde zapotrzebowanie istnieje inne rozwiązanie. W salach konferencyjnych, które są również wykorzystywane do konferencji, architekci koncentrują się zwykle na ścianach, podczas gdy w dużych przestrzeniach roboczych z wieloma osobami- na podłogach i sufitach.
Kiedy myślimy o komforcie akustycznym, od razu myślimy o ruchliwych miejscach, takich jak restauracje i biura, jednak są też miejsca ciche, które wymagają nagłośnienia i wygłuszenia, jak na przykład sale lekcyjne i tam też można wykorzystać powyższe rozwiązania.