Kondycja polskiego rynku budowlanego

Gospodarka każdego z państw, zależna jest w dużej mierze, od rynku budowlanego. Jeżeli budownictwo w danym państwie się rozwija, to inne gałęzi gospodarki w jakimś stopniu również się rozwijają. W Polsce do niedawna istniała masa firm budowlanych, z których znaczna część były to, tak zwane działalności jednoosobowe. Ogromna ilość małych firm budowlanych nie dała rady w wyścigu z wielkimi przedsiębiorcami i w konsekwencji musiała zostać zamknięta. Mała firma bez specjalistycznego sprzętu, który jest bardzo drogi, nie ma szans konkurować jakościowo, ani cenowo z dużymi rozwiniętymi przedsiębiorstwami budowlanymi.

Jak dziś wygląda rynek budowlany?

Patrząc dziś na polski rynek firm budowlanych, możemy stwierdzić, że bardzo mało jest firm małych, oraz działalności jednoosobowych. Niewytrzymały one zbyt długo na rynku, nie mogły konkurować z większymi firmami. Od roku 2011 kondycja rynku budowlanego ulega stopniowemu pogorszeniu. Z tego względu, że firmy mają problemy z płynnością finansową i terminowymi wypłatami dla pracowników, rynek ten ma mały zastój. Firmy, które oczekują na wpływy pieniężne, przestają na jakiś czas pracować, przez co wiele inwestycji budowlanych musi poczekać, a ich oddanie do użytku się przesuwa w czasie.

Patrząc na rok 2014, to wielce prawdopodobne, że rok 2015 będzie lepszy dla przedsiębiorstw z rynku budowlanego. Inwestycje budowlane rozwijają się stopniowo. Inwestycje budowlane na tle mieszkaniowym nie są na zbyt wysokim poziomie, podobnie zresztą jak w roku poprzednim. Przedsiębiorcy liczą na to, że nastąpi wzrost inwestycji mieszkaniowych, w bieżącym roku. W większości rynek budowlany opiera się aktualnie na inwestycjach budownictwa niemieszkalnego, oraz budownictwa inżynieryjnego. Buduje się w głównej mierze drogi, mosty i inne konstrukcje użyteczności publicznej. Sektor prywatny znacząco zwolnił.

Pomimo tego, że rynek budowlany znacząco nie pogarsza się w porównaniu do poprzedniego roku, to nie jest na dobrym poziomie. W porównaniu do poprzednich kilku lat, można uznać, że budowlanka ma się źle. Wszystko zależy od tego, jaki okres czasu chcemy ze sobą porównać.

Kto traci na słabej kondycji rynku budowlanego?

Wbrew pozorom na słabej kondycji rynku budowlanego nie tracą tylko budowlańcy. W rzeczywistości, słaba kondycja ma negatywny wpływ na wiele innych dziedzin gospodarki. Jeżeli np. nie buduje się nowych mieszkań, czy domów, to pracy nie mają również agenci nieruchomości. Sklepy z meblami, wyposażeniem mieszkaniowym, nie osiągają zysków. Przy braku nowych budynków mieszkaniowych, ceny tych istniejących oferowanych do sprzedaży potrafią rosnąć, ponieważ rynek mieszkaniowy jest wtedy mniejszy.

Jeżeli budowlanka stoi, to także kierowcy, operatorzy sprzętów ciężkich, sprzedawcy materiałów budowlanych a także bardzo wiele innych firm i zawodów ma problemy z uzyskaniem dochodów.

Dobrze funkcjonujące państwo to takie, w którym dobrą kondycje maja podstawowe rynki. Należą do nich rynek budowlany, oraz rynek rolniczy. Jeżeli postawimy na ich rozwój, to gospodarka państwowa będzie rozwijała się w pozytywnym kierunku. Dzisiejsze czasy są ciężkie w dużej mierze z powodu kryzysu ekonomicznego, który ogarnął świat.Banki nie udzielają już tak łatwo kredytów jak dawniej, przez co płynność finansowa przedsiębiorstw, pogarsza się. Ludność ma problemy z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego, jeżeli mieszkania się nie sprzedają to nowych się nie buduje. Jeżeli nowych się nie buduje, to te oferowane na rynku nieruchomości cieszą się większym zainteresowaniem, a ich ceny idą w górę.

Jeżeli natomiast ludzie nie zarabiają, ponieważ rynek budowlany zwalnia, przez co nie tylko firmy budowlane nie osiągają zadowalających dochodów, to nie stać ich na płacenie rat kredytowych. Wszystkie sektory gospodarki państwowej, są ze sobą powiązane. Wystarczy żeby tylko jeden gorzej funkcjonował, a w jakimś większym lub mniejszym stopniu odbije się to, na innych sektorach gospodarczych. Kondycja polskiego rynku budowlanego ulega stopniowym zmianom, według zapewnień specjalistów, w roku 2015 nie zanotujemy pogorszenia na rynku budowlanym, a możemy liczyć na polepszenie jego kondycji.

Informacje na temat rynku budowlanego dostarczył nam portal www.ta-praca.pl omawiający tematykę rynków branżowych w naszym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com