Komu opłaca się outsourcing IT?

Outsourcing to popularna praktyka, pozwalająca obniżyć koszty prowadzenia biznesu. Chętnie się z tego korzysta zwłaszcza w przypadku zadań, które nie są głównym obszarem działalności firmy, jak utrzymanie niezbędnej infrastruktury informatycznej. Czy jednak outsourcing naprawdę wychodzi taniej?

Dla kogo jest outsourcing IT?

Z komputerów korzysta dzisiaj niemal każda firma. Nie zawsze jest to skomplikowany system informatyczny, ale nawet gdy firmowa sieć obejmuje tylko kilka stanowisk i korzysta ze standardowych programów komputerowych, należy zadbać o bezpieczeństwo i sprawne działanie całego biurowego sprzętu. Można się o to zatroszczyć we własnym zakresie lub zlecić usługi informatyczne zewnętrznej firmie jak Enicom.

Outsourcing nie zawsze wygląda tak samo. Pakiet usług dobiera się w zależności od wielkości firmy, profilu jej działalności oraz stosowanych rozwiązań informatycznych. Inaczej mówiąc, może to być tylko podstawowe wsparcie albo rozbudowana współpraca obejmująca dodatkowo na przykład hosting, archiwizację danych, aktualizowanie oprogramowania, administrowanie sieciami nie tylko w głównej siedzibie, ale też w podległych oddziałach. Podpisując umowę z firmą informatyczną warto więc zwrócić uwagę na zakres wsparcia i wybierać tylko te usługi, które faktycznie są niezbędne.

Ważną częścią takiej współpracy jest reakcja na awarie informatyczne. Firmy korzystające z outsourcingu zwykle mogą liczyć na natychmiastową pomoc i szybkie usunięcie usterek, dzięki czemu nie dochodzi do długiego, kosztownego przestoju – to dużo bezpieczniejsze i bardziej opłacalne od korzystania z pogotowania komputerowego.

Ile można zaoszczędzić na outsourcingu?

Koszt outsourcingu jest kwestią indywidualną i zależy od zakresu wsparcia informatycznego. Dużym firmom zdarza się korzystać z outsourcingu tylko w ograniczonym zakresie – posiadają one własny dział IT, ale niektóre zadania zlecają na zewnątrz. Mniejszym przedsiębiorstwom zwykle bardziej się opłaca wydelegowanie całej obsługi informatycznej do firmy zewnętrznej, dzięki czemu nie trzeba tworzyć u siebie oddzielnych stanowisk i ponosić kosztów związanych z pracownikiem etatowym. Outsourcing daje dostęp do wykwalifikowanych specjalistów na każdym obszarze – stworzenie własnego działu o takich samych kompetencjach wyszłoby dużo drożej.

Praktyczne taśmy w budownictwie
Jak wybrać odpowiednie szkolenie UX?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com