Komu i czemu służą książki medyczne?

książki medyczne

Podręczniki medyczne są uważane przez wielu za ostateczne i autorytatywne źródło informacji medycznych, z którym nie należy dyskutować. Podręczniki te są publikowane i okresowo aktualizowane w celu dostarczenia czytelnikom najbardziej aktualnych informacji. Zawierają szczegółowe analizy tematów medycznych przez ekspertów z poszczególnych dziedzin poruszanych w książce. Książki medyczne często są głównym źródłem informacji dla studentów medycyny i rezydentów, a czytelnicy ci zazwyczaj uważają, że informacje tam znalezione są niepodważalne.

Tu warto postawić pytanie, czy podręczniki medyczne są rzeczywiście wolne od poważnych błędów. Niedawno w podręczniku chirurgicznym znaleziony został schemat blokowy, który podsumował podejście do raka przełyku. Według tego wykresu guzy większe niż 9 cm wymagają leczenia paliatywnego. W tej samej sekcji stwierdzono, że guzy większe niż 8 cm wykluczają resekcję leczniczą. Jest to zaskakujące, ponieważ żadne z aktualnych wytycznych (stan na 2016 r.) nie wymienia wielkości guza jako czynnika prognostycznego. Warto zauważyć, że artykuł odnosił się do opublikowanych ustaleń z 1997 roku.

Książki medyczne dostarczają wiedzę i kształtują opinie

Nie podlega absolutnie żadnej dyskusji, że książki medyczne są niezbędnym narzędziem edukacji medycznej, zwłaszcza gdy są wykorzystywane jako źródło nauki przez studentów medycyny i mieszkańców. Młodych lekarzy należy nauczyć krytycznej oceny informacji zawartych w tych książkach, ponieważ informacje te nie są odporne na błędy.

Autorzy i redaktorzy podręczników medycznych ponoszą całkowitą odpowiedzialność za aktualizowanie tych podręczników o aktualne i dokładne informacje. Na podstawie oceny podręczników do chirurgii wielu wykładowców poleca podręczniki z otwartym dostępem, które umożliwiają korektę przez doświadczonych członków społeczności medycznej.

Historia medycyny to nie tylko opowieść o odkryciach ratujących życie, ale także o tym, jak postęp medycyny oddziałuje na społeczeństwo, z którego się wyłaniają. Często autorytety medyczne polecają książki, które rzucają światło na społeczną historię medycyny w całym medycznym świecie.

Historia stowarzyszenia medycznego ma swoje początki prawie sto lat temu. Została założona w 1925 roku, głównie przez lekarzy, którzy interesowali się historią swojej dziedziny. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zawodowi historycy, z których niektórzy mieli wykształcenie medyczne, niektórzy byli praktykującymi lekarzami, ale wielu z nich było doktorami, zaczęli postrzegać historię zdrowia, chorób i medycyny jako ważne miejsce do zrozumienia przemian. w społeczeństwie. Dziś tą dziedziną zajmują się pielęgniarki, bibliotekarze, lekarze, niezależni uczeni, profesorowie szkół medycznych, a także osoby wykładające historię, humanistykę medyczną, a nawet wydziały we współczesnych uczelniach medycznych z całego świata.

W jaki sposób książki medyczne wpływają na świadomość społeczną

Wielu współczesnych autorów, których domeną są książki medyczne, było skłonnych byli do studiowania historii lekarzy, historii odkryć i najważniejszych momentów powstania współczesnej medycyny. Od lat sześćdziesiątych, a w bardziej wyraźny sposób od lat siedemdziesiątych, można zauważyć koncentrację na tematach dotyczących medycyny i społeczeństwa oraz wyraźną zmianę w kierunku historii zdrowia publicznego. Widać, jak koncentracja na tym polu rozszerzyła się z lekarzy na pielęgniarki i innych pracowników służby zdrowia, a następnie poza lekarzy na rozwój higieny, diety i ogólnie zdrowia. Coraz częściej borykamy się z kwestiami różnorodności lekarzy, praktyk zdrowotnych i doświadczeń zdrowotnych w społeczeństwie oraz doświadczeń pacjentów. Dziś pole to jest mikrokosmosem ogólnych trendów w historii. Coraz więcej osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z medycyną na żadnym jej poziomie, zaczyna szukać na własną rękę rozwiązań wielu różnych problemów medycznych w ogólnodostępnych książkach medycznych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com