Kim jest projektant wnętrz i na czym polega jego praca?

Ta komoda zdecydowanie tutaj nie pasuje. Lepiej będzie tu. Nie. Tutaj też źle. A gdzie teraz ustawić regał? Taka nerwówka spotyka wielu ludzi, którzy sami starają się urządzić wnętrze swojego domu, czy też biura, bo akurat taki projekt widzieli w ostatnim kolorowym czasopiśmie. Wielu jednak nie zdaje sobie sprawy, że takie projekty można realizować tylko przy pomocy fachowca, bo inaczej będą one marną namiastką tego, co wypatrzyliśmy w gazecie.

Kim jest projektant wnętrz?

Projektant wnętrz to osoba, która ma przede wszystkim doskonałe wyczucie gustu i głowę pełną pomysłów. Żeby zostać projektantem wnętrz, można skończyć kierunek architektura wnętrz, jednakże nie jest to wymóg konieczny. W przepisach prawa nie ma takich regulacji, które nakazywałyby osobie chcącej podjąć pracę w charakterze projektanta wnętrz ukończenie takich studiów. Najważniejszą cechą jaką powinien mieć projektant wnętrz to poczucie estetyki i to najwyższej klasy. Jeżeli do tego zna on urbanistykę, technikę, architekturę, sztukę oraz historię, to można śmiało powiedzieć, iż jest to projektant wnętrz najwyższego „kalibru”.

Dlatego też warto właśnie takim osobom zlecać urządzanie wnętrz swoich domów, czy też biur, bo wówczas wiadomo, iż mamy je urządzone ze smakiem i z pomysłem. Architekt wnętrz powinien posiadać jeszcze jedną istotną wiedzę, wiedzę na temat cen rynkowych produktów, które będzie wykorzystywał w swoim projekcie. Stworzenie dobrego projektu to nie tylko wyszczególnienie tego, co ma stać i gdzie ma stać, ale to także wszelkiego rodzaju wykończenia, bibeloty oraz inne materiały i przede wszystkim kosztorys tego projektu. Projektant potrafi także dobrać do swojego projektu odpowiednie oświetlenie, faktury materiałów i oczywiście ich kolorystykę.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Jak sama nazwa tego zawodu wskazuje, projektant wnętrz zajmuje się projektowaniem. To w jego głowie rodzi się pomysł, jak ma wyglądać dane wnętrze, w co powinno być wyposażone, jakie kolory mają w nim występować itd. Oczywiście musi się on liczyć w trakcie tworzenia swojego projektu ze zdaniem zleceniodawcy, z jego gustami itp. Wiadomym jest, iż projektant, który ukończył studia na wydziale architektury wnętrz dysponuje bardzo gruntowną i rozległą wiedzą w tej tematyce, bywają jednak osoby, które takich studiów nie ukończyły, a radzą sobie w tym zawodzie doskonale. Jest to faktycznie zawód dla osób z wyobraźnią i wielkim zmysłem plastycznym.

Kiedy już tylko projektant dowie się, jakie preferencje ma jego zleceniodawca, siada do pracy, czyli zaczyna opracowywać projekt. Każdy projektant opracowuje najpierw projekt wstępny, który zatwierdza, bądź też neguje jego zleceniodawca. Jeżeli klient zaakceptuje projekt, czas wprowadzić go w czyn. Tutaj praca projektanta wnętrz polega na szerokiej gamie współpracy z wieloma fachowcami. Wszyscy ci ludzie są za coś odpowiedzialni przy realizacji danego projektu. Efekt końcowy jest jednak zawsze oszałamiający, bo w końcu wnętrze projektował specjalista i również specjaliści pomagali mu w realizacji.

Na koniec pragnę dodać, iż projektant wnętrz dokształca się cały czas, gdyż moda, trendy i gusta zmieniają się jak w kalejdoskopie, a on musi za nimi nadążyć, by jego projekty wciąż budziły podziw i zainteresowanie.

Poradnik opracowano wspólnie z producentem unikalnych mebli industrialnych firmą LOFT Decora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com