Kim jest freelancer?

Bycie freelancerem powoli staje się coraz bardziej popularne. Praca na etacie, pomimo tego, że oferuje stabilność zatrudnienia, nie jest już jedyną popularną formą świadczenia usług. Coraz więcej osób decyduje się na bycie wolnym strzelcem. Wiążą się z tym różnego rodzaju korzyści.

Kim jest freelancer?

Mianem freelancera można nazwać osobę, która świadczy różnego rodzaju usługi, na podstawie innej umowy, niż umowa o pracę. Zasadniczą różnicą, która odróżnia freelancera od pracy na etacie jest zdecydowanie większa swoboda w ustalaniu reguł. Swoboda ta dotyczy zarówno wyboru samych zleceń, jak i czasu ich realizacji, Dodatkowo sama usługa nie jest świadczona u zleceniodawcy. Freelancer najczęściej bowiem pracuje we własnym domu lub biurze. Katalog zawodów staje się coraz szerszy, najczęściej jednak mianem freelancera można określić osoby wykonujące zawody, takie jak:

copywriter,
grafik,
dziennikarz,
tłumacz,
fotograf,
trener personalny,
projektant stron internetowych.

Kto może zostać freelancerem?

Praca w charakterze freelancera z pewnością nie jest dla każdego. Przede wszystkim taka osoba musi być przebojowa, zaradna i bardzo zdyscyplinowana. Freelancer odpowiada bowiem za siebie sam. Musi zadbać o to, by pozyskać dla siebie odpowiednie zlecenia, wynegocjować odpowiadające mu warunki, dopilnować terminowości zleconych prac, a także wyegzekwować zapłatę swojego wynagrodzenia. Wszystko to sprawia, że trzeba wykazać się umiejętnością pracy na wielu płaszczyznach. Jednocześnie należy być osobą zmotywowaną, pracowitą i bardzo zaangażowaną w swoje działania. Za wszystko odpowiada się samemu, nie ma przełożonego, który będzie pilnował, by wszystko zostało zrealizowane w sposób prawidłowy.

Zalety bycia freelancerem

Bycie freelancerem niesie ze sobą również wiele korzyści, które nie są dostępne dla osoby pracującej na etacie. Należą do nich na przykład elastyczne godziny pracy. Nie ma potrzeby zrywania się o wczesnych godzinach porannych, gdyż swoją pracę można wykonywać nawet do późnych godzin nocnych. Można też jednego dnia wykonać więcej zleceń, by kolejny dzień przeznaczyć na rzeczy niezwiązane z pracą zawodową.
Nie ma również potrzeby opłacania składek zdrowotnych. Zamiast tego można korzystać z oferty firm medycznych, które bardzo często oferują zdecydowanie lepsze warunki niż publiczna służba zdrowia.
Taki rodzaj pracy umożliwia również ciągły rozwój. Po jakimś czasie można samemu decydować, z którymi klientami chce się współpracować oraz w jakich projektach brać udział.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com