Kilka ważnych czynników wpływających na naszą wydajność w pracy

Wydajność pracowników w miejscu pracy zależy od co najmniej kilku czynników. Niektóre są niezależne od nas, na inne mają wpływ albo sami pracownicy, albo ich pracodawcy. Co jest niezbędne, aby praca przebiegała w komfortowych warunkach, sprzyjających skupieniu?

W miejscu pracy konieczne jest zachowanie przede wszystkim podstawowych zasad ergonomii, które warunkują wygodną pracę. W przypadku pracy biurowej niezbędne jest wyposażenie stanowiska pracy w wygodne biurko i regulowane krzesło, które będzie wygodne nawet podczas kilku czy kilkunastu godzin siedzenia. Niewygodne meble, choćby doskonale się prezentowały, będą jedynie ładną ozdobą biura, natomiast mogą być sporym utrudnieniem dla pracowników.

Odpowiednie ulokowanie poszczególnych działów

Oprócz dobrze wyposażonego biura na efektywność pracowników wpływa również poziom hałasu. Jeśli praca wymaga skupienia i wysokiej koncentracji, warto zadbać o to, by w warunkach biurowych panowała cisza. Dobrym rozwiązaniem jest takie zlokalizowanie poszczególnych działów firmy, aby dział obsługi klienta, który zwykle jest najgłośniejszy, znajdował się z dala od pracowników, którzy potrzebują ciszy i skupienia. Dzięki temu oba działy nie będą ze sobą kolidowały ani wzajemnie przeszkadzały sobie w pracy.

Warto usunąć wszystkie rozpraszacze uwagi

Na wydajność w pracy wpływa również wiele czynników psychologicznych, na które wpływ może mieć sam pracownik. Do pracy najlepiej jest przychodzić wypoczętym, wyspanym, co zdecydowanie ma przełożenie na poziom koncentracji oraz na podejście do codziennych obowiązków zawodowych. Warto również pozbyć się z najbliższego otoczenia wszystkiego, co może dodatkowo rozpraszać lub opóźniać wykonywanie pracy. Takim czynnikiem może być chociażby włączone radio – podczas gdy jednym osobom nieustannie grająca muzyka w tle nie przeszkadza, inne mogą mieć problem ze skupieniem się i z wydajną praca. Warto więc wyłączyć radio grające na całe biuro, a pracownik, który potrzebuje do pracy muzyki, może sobie słuchać jej na słuchawkach.

Oświetlenie ma znaczenie

W każdym miejscu pracy niebagatelne znaczenie ma również odpowiednie oświetlenie, zarówno dzienne, jak i sztuczne. Miejsca pracy, w szczególności biurka w przypadku pracy biurowej, powinny znajdować się w pobliżu okien, aby był jak największy dostęp do dziennego światła. Należy również zadbać o sztuczne oświetlenie, jego natężenie, ilość źródeł światła oraz właściwe rozmieszczenie. Chodzi bowiem o to, by całe biuro i wszystkie stanowiska pracy były oświetlone na takim samym poziomie. Na https://azzardo.com.pl/27-plafony można znaleźć szeroki wybór plafonów, opraw oświetleniowych i różnego rodzaju lamp, które idealnie sprawdzą się nie tylko w warunkach biurowych, ale również w przestrzeni biurowej. Wybierając oświetlenie warto też pamiętać, że pełni ono nie tylko funkcje praktyczne, ale może również mieć wpływ na kształtowanie charakteru wnętrza czy panującą w nim atmosferę. Dobrze jest więc dopasować oświetlenie do indywidualnego wystroju, aby stanowiło z nim kompozycyjną całość.

One Comment on “Kilka ważnych czynników wpływających na naszą wydajność w pracy”

  1. Podobno na wydajność pracy wpływają dwie rzeczy: dyscyplina i chęć. Jak się nie ma chęci, to i dyscyplina może nie pomóc. Ale, jak człowiek jest szczęśliwy i np. ma jakiś nowy gadżet, to i do pracy ma większe chęci. Jaki gadżet? A np. ozdoba nadgarstka w postaci profesjonalnego tatuażu. Warto zobaczyć tu: https://dziarownia.pl/ i przekonać się, czy jakiś wzór mógłby się nam spodobać. Choć podejrzewam, że każdy byłby zadowolony tym bardziej, że może przecież sobie sam coś wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com