Kilka trików na zwiększenie wydajności produkcji – musisz je poznać

Każdy, kto zarządza firmą produkcyjną, rozlicza się z wydajności przed szefostwem lub sam jest sobie szefem i wtedy główkuje, jak można zwiększyć wydajność produkcji. Poniżej przedstawię kilka ciekawych rozwiązań, które są obecnie bardzo dobrym i przede wszystkim proekologicznym rozwiązaniem dla wielu firm, które chcą podnieść wydajność na linii swoich produkcji.

Agregaty kogeneracyjne – zdobądź prąd i ciepło za jednym razem

Na dzień dzisiejszy agregaty kogeneracyjne są doskonałymi urządzeniami, które wykorzystuje wiele mniejszych i większych przedsiębiorstw w naszym kraju. Co to są te agregaty? Otóż agregaty kogeneracyjne są to specjalne urządzenia, które potrafią poprzez swoje działanie wytworzyć w danej firmie zarówno ciepło, jak i też prąd. Jak działa agregat kogeneracyjny? Taki agregat, jak zostało już wspomniane powyżej działa na zasadzie kogeneracji, czyli na jednoczesnym wykorzystaniu zarówno energii cieplnej, jak i też prądu, którą to odzyskuje z paliwa. Mowa tutaj o pierwotnej energii, która jest zawarta w paliwie. Agregat krótko mówiąc minimalizuje straty energii. Z czego zbudowany jest agregat kogeneracyjny?

Otóż zbudowany jest on z silnika spalinowego, który to jest zasilany gazem, elektrycznego generatora i wymienników ciepła w których to zachodzą procesy: spaliny – woda i woda – woda. Zamykając tych kilka zdań o agregatach kogeneracyjnych można powiedzieć, iż są one po prostu agregatami prądotwórczymi, które dodatkowo są wyposażone w moduły odzyskiwania energii cieplnej. Jak sami widzicie, posiadając w firmie takie agregaty możecie sami sobie wytwarzać prąd i ciepło, które są Wam tak niezbędne w procesie produkcji. Dzięki zastosowaniu takich agregatów wydajność Waszej produkcji wzrasta, gdyż nie jesteście już uzależnieni od zakładów wytwarzających energię elektryczną i cieplną, a także nie musicie martwić się o zbyt wysokie rachunki za prąd i ciepło, które w normalnych procesach produkcyjnych są nieuniknione. To pierwszy z trików na zwiększenie wydajności produkcji.

Kogeneracja gazowa, czyli pracujecie bez przerw

W dużych przedsiębiorstwach, hotelach, czy też szpitalach nie może być mowy o przerwach w dostawie prądu. Dlatego też często właśnie w tego typu jednostkach rachunki za energię elektryczną i cieplną są horrendalnie wysokie. A przecież jest na taki stan rzeczy złoty środek, mowa tutaj o kogeneracji gazowej. To drugi z trików na zwiększenie wydajności. W tym rodzaju kogeneracji maksymalnie wykorzystuje się paliwo gazowe. Również korzysta się z agregatów kogenerayjnych z tym, że paliwem napędzającym takie agregaty są: gaz naturalny, biogaz rolniczy, biogaz z osadów ściekowych, gaz pochodzący z wysypiska, a także inne gazy specjalne. Dzięki zastosowaniu tej nowoczesnej technologii, nie będzie już problemów z przerwami w procesie produkcyjnym, zależnością i kosztami związanymi z zapotrzebowaniem na energię. Zatem warto jest rozważyć pomysł wprowadzenia takiej innowacji.

A może wybudować własną kotłownię?

Te rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla wielkich przedsiębiorstw, które zużywają do procesu produkcyjnego duże ilości energii elektrycznej i cieplnej. Po przeanalizowaniu kosztów, jaki ponosi się przy produkcji, warto jest, zastanowić się nad propozycją budowy własnej i niezależnej kotłowni, która zostanie wyposażona w specjalistyczne kotły grzewcze i energetyczne. Kotłownia ta może być kotłownią wodną, bądź też parową. Nowoczesne kotłownie przemysłowe zasilane są: gazem, biomasą lub też olejem opałowym. Posiadając taką kotłownię przemysłową takie przedsiębiorstwo również zyskuje zwiększenie wydajności procesu produkcyjnego, gdyż koszty się minimalizują i pojawia się wyżej opisana niezależność.

Fotowoltaika, czyli słońce dla firm

Ostatnim z trików, który pozwala na zwiększenie wydajności produkcji w firmach, gdzie potrzebne są przede wszystkim ciepło i ciepła woda, to montaż paneli fotowoltaicznych. Czym jest fotowoltaika? Jest to nic innego, jak czerpanie energii z promieni słonecznych, dzięki montażowi specjalnych paneli, które nazywają się panelami fotowoltaicznymi. Na czym polega ten proces i jak ma on podnieść wydajność produkcji? Proces ten polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną.

Odbywa się on w ten sposób, iż na budynku montuje się specjalne panele i za pomocą falownika, który jest zbudowany z płytek krzemowych czerpie się energię słoneczną, która odbija się od tych płytek, a następnie falownik przekształca ją w energię elektryczną. Oprócz tego, że firma, która zaopatrzona jest w takie panele, pozyskuje swoją energię na własny użytek, którą może oprócz tego przekształcić na energię cieplną, to jeszcze dzięki temu, może podgrzewać wodę, która jest dla niej niezbędna w procesie produkcyjnym. Proces ten podobnie, jak procesy opisane powyżej pozwala zwiększyć wydajność produkcji, uzyskać niezależność i znacznie obniżyć koszty.

Jak widać można i są ku temu pomysły, by wydajność produkcji została zwiększona, czy to w małych, czy też dużych przedsiębiorstwach. I mało tego, że pomysły przedstawione powyżej są rozwiązaniami, które idą w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Wydajne i ekologiczne kotłownie znajdziesz na stronie http://www.drotex.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com