Czym kierować się przy wyborze konta walutowego?

Często wyjeżdżasz za granicę? A może regularnie robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych? W obu przypadkach idealnie sprawdzi się konto walutowe, które oferuje większość banków działających na polskim rynku. Tylko jak wybrać najlepsze konto walutowe? Poniżej podpowiadamy, na jakie kwestię zwrócić uwagę, przy zakładaniu konta w innej walucie.

Czym jest konto walutowe?

Konto walutowe to po prostu zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który prowadzony jest w innej walucie niż złotówki. Banki najczęściej oferują konta walutowe w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich oraz frankach szwajcarskich. Jednak możesz znaleźć również rachunki prowadzone w bardziej egzotycznych walutach.
Konto walutowe służy przede wszystkim do rozliczeń w danej walucie. Sprawdzi się podczas zakupów w zagranicznych sklepach zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Jest niezastąpione, jeśli często podróżujesz, a także, gdy ktoś chce przelać ci pieniądze w obcej walucie.

Czy konto walutowe jest ci potrzebne?

Możesz oczywiście zadawać sobie pytanie, czy w ogóle potrzebujesz zakładać konto walutowe. Przecież za granicą, a nawet w Internecie bez trudu zapłacisz za zakupy przelewem lub kartą płatniczą połączoną ze zwykłym kontem osobisty, prowadzonym w złotówkach. Zapłacić owszem, zapłacisz. Jednak więcej niż wynikałoby to z otrzymanego rachunku.

Wynika to przede wszystkim z tego, że w takim przypadku twoje złotówki muszą zostać przewalutowane na inną walutę, a kurs takiej wymiany rzadko jest korzystny. Do tego, twój bank może doliczyć prowizję za przeprowadzenie takiej operacji. Jeśli wykonujesz je sporadycznie, raz czy dwa razy do roku, to pewnie obędziesz się bez konta walutowego. W przeciwnym wypadku bardziej opłacalne będzie założenie konta walutowego.

Jak wybrać najlepsze konto walutowe?

Porównując ze sobą oferty bankowych kont walutowych, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kwestii. Jedną z najważniejszych są koszty prowadzenia rachunku walutowego. Dokładnie sprawdź, ile będą kosztować cię:

  • założenie konta walutowego,
  • prowadzenie konta walutowego,
  • prowizje za wypłatę gotówki w bankomacie za granicą,
  • przelewy krajowe w walucie,
  • przelewy zagraniczne SEPA i SWIFT,
  • wpłaty i wypłaty gotówki w placówce banku itp.

Aby łatwo porównać oferty skorzystaj z rankingu kont walutowych. Oszczędzisz czas na sprawdzaniu wszystkich tabeli opłat i regulaminów.

Oczywiście im mniej opłat i im są one niższe, tym lepiej dla ciebie. Pamiętaj jednak, że w niektórych bankach części opłat można uniknąć, spełniając określone wymogi, dotyczące np. liczby wykonywanych transakcji w miesiącu.

Poza tym sprawdź, czy oferta danego banku jest stała, czy czasowa. Niektóre banki zachęcają klientów do otwierania kont walutowych brakiem opłat, jednak po kilku miesiącach „walutowego eldorado”, zaczynają naliczać prowizje i pobierać opłaty za przeprowadzane transakcje.

Co jeszcze liczy się przy wyborze konta walutowego? Na pewno spread, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży danej waluty w banku. Im ta różnica jest mniejsza, tym korzystanie z takiego konta bardziej się opłaca.

Poza tym sprawdź, czy do konta możesz otrzymać kartę wielowalutową, którą możesz połączyć z kontami w różnych walutach. Dzięki temu masz tylko jedną kartę płatniczą, a środki automatycznie będą pobierane z konta w walucie, w której rozlicza się dany sklep.

Zwróć uwagę również na to, czy dany bank pozwoli ci na założenie samego konta walutowego, czy też będziesz musiał dodatkowo otworzyć zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w złotówkach. Jeśli tak, to w pierwszej kolejności przyjrzyj się ofercie kont walutowych w swoim dotychczasowym banku.

Na koniec upewnij się, że za granicę będziesz mógł płacić także zbliżeniowo, za pomocą np. telefonu.

Konto walutowe to bardzo wygodny produkt bankowy, który pozwoli ci zaoszczędzić na transakcjach przeprowadzanych w obcej walucie. Taki rachunek założysz niemalże w każdym banku. I choć większość ofert będzie do siebie podobna, to warto poświęcić chwilę, aby wybrać najlepsze z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com