Kiedy przeprowadzić audyt płacowy?

Wykonanie audytu płacowego zazwyczaj zleca się w celu zweryfikowania dokumentacji i procedur związanych z obsługą pracowników. Jakie są najczęstsze przesłanki, wskazujące na konieczność jego przeprowadzenia? Sprawdź.

Audyt płacowy – czym jest?

Każda firma zatrudniająca pracowników, niezależnie od swojej wielkości, wymaga dokumentacji kadrowo-płacowej. Niektóre przedsiębiorstwa dysponują własnym działem – inne z kolei zlecają obsługę tego obszaru funkcjonowania podmiotom zewnętrznym, korzystając z outsourcingu. Co wchodzi w skład takiej dokumentacji? Przede wszystkim lista płac i zgłoszenia do ZUS, oraz rozliczenia podatkowe. Ponadto, zaliczają się do niej również takie elementy, jak ewidencja urlopów i chorobowych, a także szkolenia BHP.  Dowiedz się więcej na temat poszczególnych elementów dokumentacji na https://www.ca-staff.eu/uslugi/audyt-kadrowo-placowy.

Audyt płacowy – dlaczego warto w niego zainwestować?

Właściwa dokumentacja płacowa jest niezwykle istotna dla właściwego funkcjonowania firmy, również ze względu na kontrole, którym podlega. Organy państwowe mają prawo regularnie ją sprawdzać w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.  Czym może grozić taka sytuacja? W obliczu zidentyfikowania błędów w dokumentacji kadrowo-płacowej przez upoważnione do tego instytucje, firma może zostać pociągnięta do odpowiedzialności prawnej. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzanie regularnego audytu płacowego, który pozwala zidentyfikować i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości od razu, zanim przedsiębiorstwo zostanie skontrolowane przez organ zewnętrzny. Ekspert, który przeprowadza audyt, może również pomóc w przygotowaniu pracowniczego planu kapitałowego, będącego długoterminowym programem oszczędnościowym dla pracowników (więcej na https://www.ca-staff.eu/uslugi/obsluga-ppk).

Audyt płacowy – jakie są przesłanki do jego przeprowadzenia?

Najlepiej zdecydować się na regularne przeprowadzanie audytu płacowego, nawet jeśli w firmie nie  doszukano się żadnych nieprawidłowości. Często niełatwo je zidentyfikować, ponieważ przygotowana dokumentacja nie jest sprawdzana wielokrotnie. Dlatego w przypadku obsługi płac i kadr warto zdecydować się na profilaktykę i nawiązać stałą współpracę z godną zaufania firmą zewnętrzną, która przeprowadza tego rodzaju audyty. Jeśli szukasz sprawdzonej oferty, wejdź na https://www.ca-staff.eu/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com