Kiedy program kadrowo-płacowy może przynieść oszczędności?

Warto optymalizować koszty związane z obsługą kadrowo-płacową pracowników. Jednym ze sposobów, by to uzyskać, jest odpowiedni dobór oprogramowania, na którym będą działać osoby zatrudnione w HR. Wielu przedsiębiorców niestety nadal postrzega zakup systemu informatycznego jako wydatek, którego zwrot trudno otrzymać. Tak samo nie wszyscy jeszcze wiedzą, że w Polsce są już dostępne rozwiązania, które przynoszą realne oszczędności. Jak to można uzyskać?

Krótszy czas obsługi pracownika

Dobre programy kadrowo-płacowe pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić czas poświęcany na poszczególne czynności. Najlepiej gdy system jest w stanie objąć cały cykl obsługi kadrowej. Taki program kadrowy będzie gromadził i przetwarzał dane od momentu pojawienia się zapotrzebowania na pracownika, poprzez jego rekrutację, zatrudnienie i rozwiązanie umowy. Dane zebrane na którymkolwiek z tych etapów, mogą być z powodzeniem wykorzystane później, bez konieczności ich ponownego wprowadzania.

Oczywiście idealny program płacowy to także elektroniczna ewidencja czasu pracy, która stanowi duże wsparcie przy naliczaniu wynagrodzeń. Niezwykle pomocna jest również możliwość używania odpowiednio skonfigurowanych szablonów, dzięki którym pracownik nie musi tracić czasu na czynności powtarzalne.

Płynna praca działu kadr i płac

Maksymalna automatyzacja pracy to podstawa, jaką powinien zapewnić program kadrowo-płacowy. Równie przydatny będzie także elektroniczny obieg dokumentów oraz jednolita baza danych, z której można zaczytać informacje dostępne w systemie. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na czas oraz sposób generowania różnorodnych raportów. Wszystko to ma zapewnić odciążenie osób zajmujących się obsługą kadrowo-płacową, a co za tym idzie – skierować ich do innych czynności.

Na stronie firmowej jednego z największych dostawców rozwiązań dla biznesu w Polsce można przeczytać opinię klienta, który wyliczył, że dzięki zmianie oprogramowania zespół kadr i płac oszczędza 62 godziny miesięcznie. Wynik imponujący. Trzeba przy tym pamiętać, że im większa firma, tym również większe są dostrzegalne oszczędności. Ten przykład pokazuje jednak, jak realne mogą być zyski osiągane dzięki dobrze dobranemu rozwiązaniu. Program kadrowo-płacowy może zatem przestać być postrzegany jako niewygodny wydatek. Co więcej, powinien być traktowany jako źródło możliwych profitów. Koniecznie trzeba wtedy zadbać o to, by wybrany system był maksymalnie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa.

Bardziej efektywne zarządzanie zespołem

Pamiętajmy przy tym, że szybki dostęp do raportów oraz ich przejrzystość to spore ułatwienie przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Program kadrowo-płacowy powinien pozwolić na klarowną analizę danych i badanie efektywności poszczególnych zespołów oraz pracowników.

Dobrze, jeśli program kadrowy wspiera także działania z zakresu miękkiego HR. Ułatwia to zarządzanie talentami w firmie oraz diagnozowanie potencjału poszczególnych osób. Truizmem jest mówienie, że sukces firmy w dużej mierze zależy od ludzi. Jeśli zatem zadbamy w odpowiedni sposób o ich potencjał, możemy liczyć na to, że przyniesie to korzyści w firmie. Takie działania nie powinny jednak być chaotyczne, lecz być efektem przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii. Odpowiednie oprogramowanie dla kadr i płac, jak chociażby TETA HR http://www.unit4.com/pl/produkty/hr/teta-hr może okazać się niezwykle pomocne także i w tym zakresie.

One Comment on “Kiedy program kadrowo-płacowy może przynieść oszczędności?”

  1. Ja świetny zespół kadrowo-finansowy dostałam ze współpracy z Polish Connection. Trochę byłam uprzedzona do tych funkcji, ale firma się rozwijała, wiec jak mus to mus. Teraz nie żałuję, bo mimo doświadczenia w zarządzaniu, sama nie ogarnęłabym tego lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com