Kiedy należy opłacić podatek od spadku i darowizn?

Spadki i darowizny nie oznaczają dla beneficjentów wyłącznie korzyści. Oprócz nich mają oni jeszcze obowiązek podatkowy, który należy dopełnić. Ale czy zawsze? Poznaj okoliczności, w których podatek od spadku lub darowizny będzie obowiązkowy oraz sytuacje, w których można go zminimalizować.

Spadek a podatek od nieruchomości

W kwestiach spadkowych zastosowanie znajdują przepisy prawa rodzinnego, administracyjnego i oczywiście spadkowego. Postępowania w tym obszarze toczą się przed obliczem sądu powszechnego, administracyjnego lub Sądu Najwyższego. Nic dziwnego, że zarówno wtedy, jak i w postępowaniach przed organami administracji publicznej wielu spadkobierców decyduje się skorzystać z pomocy kancelarii świadczącej usługi doradztwa podatkowego. Taka współpraca jest możliwa także na etapie negocjacji oraz wtedy, gdy chcemy skorzystać z prawa do zwolnienia z obowiązku podatkowego.

Podatek od spadku i darowizny – poznaj swoje prawa

Do zwolnienia z obowiązku podatkowego, czyli odprowadzenia podatku od spadku uprawnione są osoby z „grupy zero”. Tym mianem określamy najbliższą rodzinę zmarłego, do której zaliczają się:

  • małżonek,
  • dzieci, wnuki, prawnuki,
  • rodzice i dziadkowie,
  • rodzeństwo,
  • pasierbowie,
  • zięciowie i synowe,
  • teściowie,
  • ojczym, macocha.

Jednak również w tych grupach mogą zdarzyć się bardziej zawiłe, trudne do zinterpretowania sytuacje podatkowe i warto zwrócić się z nimi do prawnika specjalizującego się w sprawach spadkowych oraz darowiznach.

Obliczanie wysokości podatku

Jeżeli spadek przypada komuś spoza wyżej wymienionych grup, wówczas zajdzie konieczność odprowadzenia podatku od uzyskanych dóbr materialnych i niematerialnych. Podatek od spadku i darowizny jest obliczany przy uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, obowiązujących stawek podatkowych i przysługujących ulg. W całej procedurze przydać się może także opinia prawna o spadku i darowiźnie czy pomoc w wypełnieniu dokumentacji. Wreszcie z pomocą prawnika sporządza się umowy darowizny.

Z uwagi na wiele istotnych czynników, do powyższych obliczeń oraz ustaleń trzeba podejść w sposób indywidualny, a nie szablonowy. Temat najlepiej powierzyć doświadczonej i godnej zaufania kancelarii adwokackiej specjalizującej się w podatkach od spadków i darowizn lub adwokatowi od nieruchomości, jeśli właśnie to jest przedmiotem sprawy.

Zwrot zapłaconego podatku od spadku

Może się zdarzyć taka sytuacja, w której osoba dziedzicząca spadek zapłaci z tego tytułu podatek, choć niekoniecznie znajduje się w grupie osób, na których ciąży ten obowiązek. Tutaj również nie jest za późno na znalezienie pomocy i uzyskanie prawniczego wsparcia w procesie o zwrot zapłaconego podatku od spadku. Na pewno cała sprawa będzie wymagała uważnego prześledzenia i zebrania dokumentów oraz danych, jednak zawsze jest nadzieja na jej pozytywne rozwiązanie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com