Kiedy i dlaczego warto zorganizować integrację pracowników?

Dobra atmosfera w firmie ma ogromne znaczenie. Z tego powodu wielu pracodawców decyduje się na organizację imprez integracyjnych. Kiedy warto na nie postawić? Dlaczego dobre relacje pomiędzy pracownikami są tak ważne?

Dlaczego integracja pracowników jest ważna?

Integracja pracowników wchodzi w skład strategii team buildingu. Ma ona na celu zwiększenie efektywności działania w firmie. Odpowiednie relacje pomiędzy pracownikami pozwalają na zwiększenie motywacji oraz chęci do wzajemnej pomocy. Dzięki nim można zniwelować napięcia i uniknąć wielu sporów, wyraźnie wpływających na działanie przedsiębiorstwa. Integracja jest ważna zarówno w małych, jak i dużych firmach.

Jak można przeprowadzić integrację zespołu?

Integracja zespołu to zwykle różnego rodzaju imprezy czy wydarzenia na świeżym powietrzu. Wielu pracodawców urozmaica je ciekawymi atrakcjami, pozwalającymi na nauczenie się m.in. pracy w zespole. W niektórych firmach integracja pracowników następuje poprzez wyjazd integracyjny, często z noclegiem.

Warto dopasować formę integracji  do preferencji jej uczestników. W innym przypadku przyniesie ona wręcz odwrotny skutek – zaproszone osoby będą szybciej wracać do domu lub nie wezmą udziału w imprezie. Nie zawsze trzeba stawiać na wymyślne atrakcje. Czasem wystarczy np. wspólne ognisko – mówi specjalista z firmy Travel PP organizującej różnego rodzaju wyjazdy, w tym także te pracownicze.

integracja pracowników

Integracja pracowników – pomysły

Jak może wyglądać impreza integracyjna dla pracowników? Wszystko zależy przede wszystkim od średniej wieku, zajmowanych stanowisk oraz osobistych preferencji zatrudnionych osób. Warto więc na samym początku stworzyć ankietę czy delikatnie podpytać pracowników o to, z jakich atrakcji chcą skorzystać na imprezie.

Zazwyczaj istnieje kilka opcji na integrację pracowników. Mowa tu m.in. o:

Sposobów na integrację pracowników jest wiele. Można zorganizować m.in. warsztaty czy zajęcia sportowo-rekreacyjne, choć ta ostatnia propozycja sprawdzi się głównie w przypadku dość młodego zespołu. Integrować da się również w miejscu pracy – pijąc razem kawę czy jedząc drugie śniadanie. Warto, by w firmie na co dzień były organizowane aktywności, które pozwolą na lepsze poznanie się członków zespołu. Mowa tu m.in. o świętowaniu urodzin czy imienin czy wspólnej wigilii pracowniczej organizowanej na kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

Kiedy warto zorganizować integrację zespołu pracowniczego?

Integrację pracowników w firmie można zorganizować bez względu na porę roku choć najwięcej osób decyduje się zrobić to latem. Wówczas można bowiem postawić na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie terenu stworzonego głównie z myślą o integracjach i podobnych imprezach. W takich obiektach można skorzystać m.in. z paintballa czy zorganizować ruchowe aktywności w zespołach.

Integrację można organizować także w trakcie innych pór roku – zwłaszcza, gdy ma ona miejsce w zamkniętym pomieszczeniu. Niektóre zespoły kochają także atrakcje na stoku – wówczas doskonałym rozwiązaniem okazuje się zorganizowanie wyjazdu w góry. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji pracowników.

Polecamy:
PIT online – jak go rozliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com