Karnety pracownicze – ciekawy sposób na pakiety socjalne w firmie

Pracodawcy prześcigają się w znalezieniu nie tylko odpowiedniego, ale również wydajnego pracownika, dlatego też oferują różne dodatkowe profity oprócz standardowego wynagrodzenia, w zamian za wysokie wyniki pracy. Rodzaj umowy jest już normą, czymś standardowym, dlatego też pracodawcy oferują dodatkowe korzyści za wydajną pracę. Najczęściej spotykanymi systemami motywacyjnymi są prywatny pakiet medyczny czy wszelkiego rodzaju karnety pracownicze.

Na czym one dokładnie polegają?

Najczęściej karnety pracownicze można otrzymać w dużych firmach, często korporacjach. Jest to przede wszystkim sposób na dodatkową motywację pracowników, często również karnety na zajęcia sportowe traktowane są jako element opieki socjalnej pracodawcy. Niezależnie od branży, w której pracujemy, taki dodatkowy „motywator” ma na celu zwiększyć naszą wydajność w pracy. I o to głównie chodzi!

Najczęściej spotykane karty pracownicze umożliwiają nam bezpłatne skorzystanie z siłowni, basenów czy zorganizowanych zajęć sportowych. Jest to spowodowane trendem skierowanym na zdrowy tryb życia, może równie dobrze zmobilizować do rozpoczęcia przygody ze sportem. Pracodawca widzi w tym również korzyści dla firmy- pracownik zdrowy, dobrze się czujący i wypoczęty będzie z pewnością bardziej produktywny niż jego zmęczony odpowiednik. Dodatkowym atutem takiej karty jest również to, że umożliwia wejście do wielu placówek, często dając nam możliwość wyboru najbliższej i oferującej interesujące nas zajęcia.

Zajęcia sportowe to nie jedyna opcja, którą oferują nam pracodawcy. Coraz bardziej wielofunkcyjny karnet umożliwia nam także odpoczynek w placówkach o charakterze kulturalnym. Może to być na przykład karnet na wybraną ilość seansów do kina czy teatru. Tak naprawdę możliwości jest wiele i zależą one głównie od kreatywności samego przełożonego.

Skąd pracodawca ma pieniądze na tak rozwinięty system motywujący pracowników?

Zazwyczaj z przeznaczonej na cele socjalne puli, choć nie zawsze. Niewiele pracowników wie o tym, że pracodawca zatrudniający minimum dwadzieścia osób zobowiązany jest do założenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jest to główne źródło dochodu przeznaczonego na wydatki socjalne przedsiębiorstwa.

Czy jest to ciekawy sposób na motywację pracownika?

Na to pytanie najcelniej odpowie sam pracownik. Dodatkowe profity, takie jak karty pracownicze, nie są spotykane jeszcze we wszystkich miejscach pracy, dlatego warto je chociaż wypróbować. Z drugiej strony jednak, w zamian za na przykład karnet na siłownię otrzymujemy często niższe wynagrodzenie. Warto wówczas zastanowić się, jaki system motywacyjny okazałby się skuteczny w naszym przypadku i co wpłynęłoby na naszą wydajność w pracy. Zawsze można wynegocjować atrakcyjny zarówno dla nas jak i dla pracodawcy system motywacyjny, który zadowoli obie strony i podniesie naszą wydajność w pracy. Może się okazać, że wejściówka na basen czy do teatru stanie się ciekawym początkiem nowego hobby i wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.

Artykuł opracował producent kart plastikowych – http://www.cardon.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com